PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki olej do silnika?

sollers
02-02-2009, 17:38
Witam
zbliża mi się pierwszy przeglkąd po 20 ooo. Jaki polecacie olej do silniczka.
Mam civic2007 sedan, 1,8.
pozdrawiam

adam1979
02-02-2009, 17:44
Ja do mojego civica 1.6 vtec 02r. leję Mobil 1 5W50

Miras
02-02-2009, 22:14
Ja z mobila nie jestem zadowolony. Przy następnej wymianie zainwestuje w castrol lub total

PPMaks
03-02-2009, 21:31
Jaki polecacie olej do silniczka.
Mam civic2007 sedan, 1,8.
pozdrawiam
Pisze się silnika a nie "silniczka", bo jak silniczka, to powinieneś pytać o "olejek", no nie? ;)
Silnik i-vtec 1,8 Hondy Civic zalewany jest "fabrycznie" olejem 0w20. Taki tez olej zaleca Honda do normalnej eksploatacji. Jesli chcesz zaoszczedzić dosłownie parę złotych, to wlej Helix Ultra Racing 10w60. To też jest syntetyk i też leją go ASO Hondy. Oleje - pierwszy lub ten drugi kup "z beczki" w ASO Hondy, wyjdzie najtaniej i masz pewność co kupileś.

[poniżej prostuję frazę "...0w20. Taki tez olej zaleca Honda do normalnej eksploatacji"]
Olejem 0w20 należy uzupełniać ubytki przed pierwszą wymianą, natomiast drugie i kolejne zalanie oraz dalsza eksploatacja silnika to ww. Helix 10w60. W ASO Hondy możesz też kupić dedykowane oleje 5W40 sprzedawane w pojemnikach z Hondą na etykiecie.

http://www.civicforum.pl/zalaczniki/zaimportowane/2009/03/FluidsHonda0W20-1.jpghttp://www.civicforum.pl/

Pozdrawiam

pan_tom
05-02-2009, 11:03
Witam.
Ja w swoim civicu 1.8 4d pokusiłem się na pierwszą wymianę oleju przy przebiegu <5 tyś. km. W swoim poprzednim samochodzie też tak zrobiłem i na pewno mu to nie zaszkodziło:)
Co do oleju to z różnych źródeł wiem, że fabrycznie honda wlewa olej mineralny (ponoć lepsze właściwości w okresie "docierania"). Teraz wlałem Shell Helix Ultra 5W40.

Pozdrawiam
Tomek

bunet
06-02-2009, 21:54
http://www.ew2.lubesinfo.com/frameset.asp?sid=323&bid=188&sc=1323&langid=1

tylko i wyłącznie motul.
ewentualnie mobil.
Ale motul jak poczytacie na innych forach jest najczęściej wybieranym olejem w civikach, zwłaszcza w ctr'kach.

z tego co pamiętam najlepszy to ten:
http://www.motul.auto.pl/pliki/motul_produkty/produkty_tds/8100xcess5w40.pdf

ps:
nie jestem sprzedawcą motula:)
tylko też mam wymianę za miesiąc i się zorientowałem w temacie.

tyle.

zunio
06-02-2009, 22:21
"kup "z beczki" w ASO Hondy"
A jaką masz pewność że do beczki kierownik działu technicznego nie kazał wlać np. minerała bo 15 litrów poszło dla przyjaciół cichaczem?Wiem jakie wałki robią niektóre autoryzowane stacje. Lepiej kupić w ASO ale nową bąńkę z datą.

PPMaks
07-02-2009, 21:36
tylko i wyłącznie motul.
ewentualnie mobil.
Ale motul jak poczytacie na innych forach jest najczęściej wybieranym olejem w civikach, zwłaszcza w ctr'kach.

Nooo, niekoniecznie. Poczytaj o olejach na:
Civinfo - Honda Civic Forum (http://www.civinfo.com)

Doktorat można zrobić.

bunet
07-02-2009, 22:40
wiem,że doktorat mnożna zrobić.do 13 marca muszę udać się na przegląd.
Czytałem dużo na innym forum

i naprawdę polecają ten olej.
Jest tam nawet kilku użytkowników handlujących olejami motul.
pozdr.

PPMaks
10-02-2009, 00:08
"kup "z beczki" w ASO Hondy"
A jaką masz pewność że do beczki kierownik działu technicznego nie kazał wlać np. minerała bo 15 litrów poszło dla przyjaciół cichaczem?Wiem jakie wałki robią niektóre autoryzowane stacje. Lepiej kupić w ASO ale nową bąńkę z datą.

Wpisz w wyszukiwarkę "podróbki olejów" - może ta bańka z datą też nie do końca będzie pewna? Jakoś nie mogę uwierzyć, że w stacji na którą właściciel wydał majątek chrzci się olej, przecież to grosze w stosunku do np. cen części.

bunet
10-02-2009, 19:04
grosz do grosza i.....
przecież jest kryzys.:)

Gattsu
12-02-2009, 23:45
Właśnie zmieniłem na Mobile 1 5W50 i jest git.... W drugim japońcu też jeżdżę na Mobil 1 i jest git...

1z1
04-03-2009, 18:51
Pisze się silnika a nie "silniczka", bo jak silniczka, to powinieneś pytać o "olejek", no nie? ;)
Silnik i-vtec 1,8 Hondy Civic zalewany jest "fabrycznie" olejem 0w20. Taki tez olej zaleca Honda do normalnej eksploatacji. Jesli chcesz zaoszczedzić dosłownie parę złotych, to wlej Helix Ultra Racing 10w60. To też jest syntetyk i też leją go ASO Hondy. Oleje - pierwszy lub ten drugi kup "z beczki" w ASO Hondy, wyjdzie najtaniej i masz pewność co kupileś.

[poniżej prostuję frazę "...0w20. Taki tez olej zaleca Honda do normalnej eksploatacji"]
Olejem 0w20 należy uzupełniać ubytki przed pierwszą wymianą, natomiast drugie i kolejne zalanie oraz dalsza eksploatacja silnika to ww. Helix 10w60. W ASO Hondy możesz też kupić dedykowane oleje 5W40 sprzedawane w pojemnikach z Hondą na etykiecie.

http://www.civicforum.pl/zalaczniki/zaimportowane/2009/03/FluidsHonda0W20-1.jpghttp://hondaclub.ru/img/HondaOil.jpg

Pozdrawiam

Witam,
to wszystko prawda co piszesz o tych olejach. Mam wobec tego takie pytania:
Od nowości przejechałem 4 tyś. km(wersja 3d type r) i jest pół stanu oleju a było zalane do pełna. Czyli spalił ok. 0,3-0,4l oleju czy to normalne?. W ASO mówią że tak bo właśnie olej 0W20 jest rzadki i nowy silnik może tyle spalić, a po zalaniu 10W60 (pewnie Shell) to się uspokoji i silnik nie będzie "brał" oleju,
I drugie jaka jest cena tego oleju dedykowanego 5W40 bo w ASO litr 0W20 kosztuje 74 PLN.. Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam.

PPMaks
05-03-2009, 23:04
I drugie jaka jest cena tego oleju dedykowanego 5W40 bo w ASO litr 0W20 kosztuje 74 PLN..

Nie pamiętam, ale też coś koło 70 PLN
Ahe, jeśli chodzi o spalanie oleju, to w mojej instrukcji (4d VIII gen) pisze w 2 miejscach, że możliwe jest branie oleju nawet do 1l/1000km. To jest pewnie taki asekuracyjny zapis Hondy "na wypadek" gdyby komuś rzeczywiście tyle wzięła. Civic 5d 2007 brał koledze przez pierwsze 5000 nawet ok. 0,4/1000km, potem coraz mniej a po przejechaniu 15 tyś przestał - praktycznie nie bierze nic.

Legion
05-03-2009, 23:42
Panowie ja bede wymienial olej. NIestety poprzedni klient jezdzil autem tylko 2 miesiace i nie wymienial, auto sprowadzone z ITalii. jaki mi proponujecie? civic 1.4 iS

1z1
06-03-2009, 10:17
Panowie ja bede wymienial olej. NIestety poprzedni klient jezdzil autem tylko 2 miesiace i nie wymienial, auto sprowadzone z ITalii. jaki mi proponujecie? civic 1.4 iS

pochodzenie auta nie ma znaczenia tylko stan techinczny wg mnie 5W30 firmowy(Shell, Castrol itp.) "pewny" wystarczy.

rafalsky76
21-11-2009, 18:16
Ja uzywam Castrol Edge, podobno honda rekomenduje castrola.

jacek65
21-11-2009, 19:47
PPmax napisał:"Olejem 0w20 należy uzupełniać ubytki przed pierwszą wymianą, natomiast drugie i kolejne zalanie oraz dalsza eksploatacja silnika to ww. Helix 10w60. W ASO Hondy możesz też kupić dedykowane oleje 5W40 sprzedawane w pojemnikach z Hondą na etykiecie."

A mnie w ASO powiedzieli że owszem silnik jest zalany fabrycznie 0W-20 ,ale uzupełniać można również Helixem 5W-30.Bo tego fabrycznego w sklepie nie dostanę.I taki leją po pierwszej wymianie.Jak widzę są różne ASO i każde ma inne podejście do olejów..

rafalsky76 napisał: "Ja uzywam Castrol Edge, podobno honda rekomenduje castrola."
Z tego co wiem to na pewno rekomenduje Shella.Zresztą znów Shell na swojej stronie poleca oleje właśnie do japońskich aut.Ja leję nawet paliwo na stacjach Shella.Podobno dobre jest.

Niki
21-11-2009, 21:15
natomiast drugie i kolejne zalanie oraz dalsza eksploatacja silnika to ww. Helix 10w60. W ASO Hondy możesz też kupić dedykowane oleje 5W40 sprzedawane w pojemnikach z Hondą na etykiecie.

Otoz tak, wykonalem tel. do ASO i mily pan powiedzial: lac 10W50 lub nawet 10W60 ... ale na pytanie jak to sie ma do zachowania gwarancji to juz sie zajaknal i szybciutko wycofal. Zatem, aby zachowac gwarancje nalezy stosowac oleje spelniajace wymienione w instrukcji obslugi normy i zakresy od 0W30 do 10W40; producent oleju nie ma znaczenia. Na koniec rozmowy wyszlo na to, ze najlepiej zalewac 5W40.

Jesli chodzi o cene:
"oryginalny olej Hondowski OLEJ SILNIKOWY 5W40 o nr.kat. 08232P99G1LHE cena za litr. 71,98 zł." (niestety wystepuje tylko w 1l pojemnikach)

jacek65
21-11-2009, 21:30
No to lepiej kupić Shell Helix 5W-40.Jest tańszy, a ASO taki również poleca.Choć ja dolałbym 5W-30.Jest najbardziej zblizony do wlanego fabrycznie.

rafalsky76
22-11-2009, 12:33
Na 100% Honda rekomenduje Castrola ale w stanach, co kraj to obyczaj. Wymienialem tam olej w automatycznej skrzyni i serwis stosuje castrola. Hondowskie automaty najlepiej sprawuja sie na castrolu, w mojej poprzedniej hondzie tez automat mialem maly problem przy przelaczaniu z pierwszego na drugi bieg - szarpanie, wymienilem olej - nie pamietam jakiej marki - objaw nie ustapil, muslalem ze to problem ze skrzynia. Wymienilem na castrola i objaw zniknal. Przejechalem tym samochodem jeszcze 50 tys.km i mialem caly czas spokoj. Takze ja rekomenduje castrola:)

Niki
22-11-2009, 12:52
Na 100% Honda rekomenduje Castrola ale w stanach, co kraj to obyczaj. Wymienialem tam olej w automatycznej skrzyni i serwis stosuje castrola. Hondowskie automaty najlepiej sprawuja sie na castrolu, ...

Temat dotyczy oleju do silnika ... ale jak juz wczesniej wspomnialem, ASO nie protestuje jesli chodzi o stosowanie olejow dowolnych producentow pod warunkiem spelniania przez nie norm wymienionych w manualu.

rafalsky76
22-11-2009, 12:57
Wiem ze temat dotyczy oleju silnikowego, ale napisalem o tym dlatego ze jestem przekonany do castrola

jacek65
22-11-2009, 16:20
Skoro na Castrolu wszystko działa poprawnie to zostań przy tej marce.Po co eksperymentować.Mnie jak wleją Shella i wszystko będzie o'k,to też przy nim zostanę.Pozdrawiam.:D

robsonik
05-12-2009, 01:45
witam
ostatnio orientowalem sie w cenach pierwszego przegladu dla 1,8 5d dzwoniac po serwisach, w wiekszosc leją olej shella ,co mnie zaciekawilo w jednym z serwisow dowiedzialem sie ze moge wybrac olej hondy orginal,oczywiscie jest drozszy,ale tu ciekawostka pan z serwisu przekonywal ze auto ma mniejsze spalanie niz na shellu ,czy ktos spotkal sie z takimi opiniami ?

analyzer64
05-12-2009, 01:53
"każda pliszka swój ogonek chwali" :)

Spalanie może być mniejsze - oleju chyba :D

Poproś o dokładną specyfikację tych olejów to będzie można powiedzieć coś więcej :)

Niki
13-12-2009, 12:27
Na 100% Honda rekomenduje Castrola ....

I juz sie pomalutku z rekomendowania Castrola wycofuja bo za duzo maja rekalmacji (info z ASO)

pitrusza
15-12-2009, 14:48
Akurat spalanie może być mniejsze, bo hondowski 0W-20 jest to olej o mniejszej lepkości. Niestety mniejsza lepkość, która daje mniejsze spalanie i więcej mocy, powoduje też większe zużycie silnika.
Nie należy też przeginać w drugą stronę, np. 10W-60, bo utrata mocy staje się wyczuwalna, ale ochrona silnika na pewno większa.
Trzeba pamiętać, że nowoczesne oleje niskolepkie ze względu na ochronę środowiska zawierają mniej fosforu (odpowiedzialnego w oleju za przeciwdziałanie zużyciu silnika).
Dlatego decydując się na taki olej musimy mieć świadomość tego, że silnik jest mniej chroniony.
Jeżeli producent zaleca zwykłe oleje, np. 5W-40, 10W-40, nie powinno się stosować olejów 5W-30, 0W-30.

japs
16-12-2009, 03:31
nie powinno się stosować olejów 5W-30, 0W-30.

A mnie akurat na pierwszym przeglądzie w ASO w K-cach wlali Shella 5W-30.Jednak ta honda to dziwny pojazd

pitrusza
17-12-2009, 13:33
Nie napisałem, że do hondy nie powinno się stosować olejów niskolepkich. Nie powinno się go wlewać do starszych silników, gdzie zalecane są oleje 5W-40, 10W-40.
Jeśli to jest nowa honda i w książce serwisowej zalecają 5W-30 to jest to właściwy olej.

tomek94
07-03-2010, 22:01
a czy powinno się wymienić olej w nowym samochodzie po przejechaniu 2000-3000 km, czy czekać na pierwszy przegląd do 20 000?

pan_tom
08-03-2010, 06:48
a czy powinno się wymienić olej w nowym samochodzie po przejechaniu 2000-3000 km, czy czekać na pierwszy przegląd do 20 000?

Ilu użytkowników tyle opinii :) Ja wymieniłem po ok 4 tyś. i nie uważam, że to wyrzucony pieniądz. Z informacji uzyskanych u trzech dealerów w momencie gdy kupowałem samochód (październik 2008) skłaniano się do wymiany po przebiegu ok 5 tyś. z racji tego, że nowa honda była zalana jakąś odmianą oleju mineralnego mającego lepsze właściwości w czasie docierania silnika - zaraz pewnie podniesie się krzyk, że to nieprawda i dałem się naciągnąć). Może i nieprawda ale nie żałuję a samochód nie bierze ani kropli oleju pomimo, że nie jeżdżę jak kapelusznik :). Oczywiście wg książki serwisowej wymagana wymiana oleju po 20 tyś. lub roku.

zyga502
08-03-2010, 08:44
uwaga krzyczę !!!! dałeś się naciągnąć i tyle,ja nie zmieniałem i mam tak samo jak Ty,ale najważniejsze jest Twoje dobre samopoczucie :-)

przemo_wb
08-03-2010, 10:27
Jeśli silnik musi się dotrzeć to wymiana po 1000-2000 km. Jeśli nie trzeba docierać to wg książki serwisowej.

Niki
08-03-2010, 10:30
W takim razie jaki plan jesli ASO mowi docierac, a ksiazka, ze pierwsza wymiana po 20kkm ?

ps. docieranie wg. ASO to 2,5-3kkm

przemo_wb
08-03-2010, 10:33
Ja bym dla spokoju w takiej sytuacji dotarł silnik.

Niki
08-03-2010, 10:56
No to jasne. Ja wymienilem olej po 7kkm, choc w ASO i tak twierdzili, ze to przesada.

bambosz
06-04-2010, 22:08
Witam. Jaki polecacie olej do silnika Civic 2,2 i-CTDI? I czy ktoś się orientuję ile oleju wejdzie. Pozdrawiam.

japs
06-04-2010, 23:06
Oleju w dieslu wchodzi dużo - 5,9 l. A jakiej firmy - co użytkownik to różne opinie. Ważne aby był o odpowiednich parametrach - specyfikacja CF/B3.

andre96
07-04-2010, 19:51
Bierz pod uwagę czy masz DPF-a.

andr
16-04-2010, 21:50
W serwisie Hondy pewien znajmowy powiedział mi o co chodzi z wymianą oleju po 5 tys. Wymiana taka wogóle nie jest potrzebna. Problem polega na tym że nowy civic zalany jest oryginalnym olejem Hondy, który jest bardzo rzadki i można go dostać tylko w serwisie Hondy. Jeżdżąc hondą ostro na wysokich obrotach, z powodu jego właściwości, konsystencji (bardzo rzadki) dość szybko go ubywa, a wtedy klijenci panikują. Byly przypadki, że poziom oleju był poniżej normy. Po wymianie (dla Hondy najlepiej po 5. tyś. bo jeszcze ten olej jest, dlatego tak namawiają) zalewają dużo gęstrzym olejem i ubytki są dużo mniejsze, a oni tez maja spokój.
Zasada jest taka, że trzeba często kontrolowac poziom oleju, jeżeli utrzymuje się w normie to mozna jeździć do 1. przegladu, a jeżeli go ubyło dość dużo to można wymienić lub dokupić w hondzie i dolać.
Kontrolowac poziom oleju szczególnie ten pierwszy oryginalny powinni wszyscy ale najbardziej czujni muszą być kierowcy-rajdowcy.

jacek65
17-04-2010, 11:04
Z tego co się pytałem w ASO to można dolewać Schell 5W40 do oleju fabrycznego.A jest nim hondowski 0W20.Oczywiście można doleć olej w ASO.Ale jak ASO nie ma w pobliżu lub jest zamknięte, to włąśnie ten olej mi polecono.Ale zazwyczaj nie jeżdzę ostro powyżej 4 tyś.i poziom oleju jest cały czas w normie.I mam nadzieję ze tak będzie do przeglądu.Pozdrawiam.

dejv667
26-04-2010, 17:39
W serwisie Hondy pewien znajmowy powiedział mi o co chodzi z wymianą oleju po 5 tys. Wymiana taka wogóle nie jest potrzebna. Problem polega na tym że nowy civic zalany jest oryginalnym olejem Hondy, który jest bardzo rzadki i można go dostać tylko w serwisie Hondy. Jeżdżąc hondą ostro na wysokich obrotach, z powodu jego właściwości, konsystencji (bardzo rzadki) dość szybko go ubywa, a wtedy klijenci panikują. Byly przypadki, że poziom oleju był poniżej normy. Po wymianie (dla Hondy najlepiej po 5. tyś. bo jeszcze ten olej jest, dlatego tak namawiają) zalewają dużo gęstrzym olejem i ubytki są dużo mniejsze, a oni tez maja spokój.
Zasada jest taka, że trzeba często kontrolowac poziom oleju, jeżeli utrzymuje się w normie to mozna jeździć do 1. przegladu, a jeżeli go ubyło dość dużo to można wymienić lub dokupić w hondzie i dolać.
Kontrolowac poziom oleju szczególnie ten pierwszy oryginalny powinni wszyscy ale najbardziej czujni muszą być kierowcy-rajdowcy.

Dziwne, u mnie nie ubywa a lekkiej nogi nie mam. Nastukalem 16tys km na owym rzadkim oleju z Hondy i na bagnecie jakos nic widac ubytku :)

A kontrolowanie poziomu oleju wzialem sobie do serca i co kilkaset kilometrow rzucam okiem.

babus11
12-09-2010, 11:54
zbliza sie kolejna wymiana oleju przy 40tys. i w zwiazku z tym moje pytanie czy ojej SHELL HELIX ULTRA AX 5w30 to ten sam co SHELL HELIX ULTRA EXTRA 5W30 , pytam bo na pierwszym przegladzie wlali AX i kosztowalo to 260 zl , a teraz to bym sobie sam kupil ultra extra i zaplacil polowe z tego

jacek65
12-09-2010, 17:34
A skąd wiesz że byś zapłacił połowę?Może przy zakupie w ASO wymiana jest gratis.A tak zapłacisz za wymianę i wyjdzie tak samo.Najlepiej zapytaj się jak to wygląda.Sam jestem ciekaw, bo mnie też zbliża się przegląd i wymiana po roku uzytkowania.Pozdrawiam.:)

japs
04-10-2010, 21:52
W firmach zajmujących się w głównej mierze wymianą olejów za wymianę nic nie zapłacisz - u mnie w miasteczku taka firma jest i oleje dużo tańsze , wybór producentów , specyfikacji itd. , że ho ho. Mnie ASO wlała po pierwszych 3 tys. Shell Helix Ultra 5W+30 AX - cena jednostkowa brutto 62,11 zl litr - a po 20 tys Shell Helix Ultra 5W-40 - cena jednostkowa brutto 49,46 zl litr. Shell na swoich stronach do 1,8 Vtec poleca oba oleje

astrall
04-10-2010, 23:29
Jestem po wizycie w ASO (Auto West) bo auto jeszcze na gwarancji, po dwóch latach zalali mi Mobil 5W50 (5D 1.8 ) Koszt 4 litrów to 197,60 czyli wychodzi jakieś 49,40 za liitr, do tego trzeba doliczyć podkładkę koszt ok 4,75 i uszczelkę 49,84.

Niki
07-10-2010, 13:15
Jestem po wizycie w ASO (Auto West) bo auto jeszcze na gwarancji, po dwóch latach zalali mi Mobil 5W50 (5D 1.8 ) Koszt 4 litrów to 197,60 czyli wychodzi jakieś 49,40 za liitr, do tego trzeba doliczyć podkładkę koszt ok 4,75 i uszczelkę 49,84.

A to ciekawe, bo w tym samym ASO slyszalem, ze jesli silnik jest zalany olejem wykraczajacym parametrami poza zalecane przez producenta w instrukcji obslugi to cofaja gwarancje na jednostke napedowa. Poza tym do tej pory Auto West sugerowal oleje Shell jako the best of the best :)

astrall
07-10-2010, 13:32
A to ciekawe, bo w tym samym ASO slyszalem, ze jesli silnik jest zalany olejem wykraczajacym parametrami poza zalecane przez producenta w instrukcji obslugi to cofaja gwarancje na jednostke napedowa. Poza tym do tej pory Auto West sugerowal oleje Shell jako the best of the best :)

No to nie wiem o co chodzi... zastanawiam się czy nie zadzwonić i wyjaśnić sprawy, mam faktue to niech sie tłumaczą...

Niki
07-10-2010, 14:23
Zapytac nie zaszkodzi. Jesli serwisujesz tylko u nich, a tak jest, raczej problemow nie powinni robic.

c-kasky
10-10-2010, 03:36
Mi do diesla gdy ubylo fabrycznego 0w jeszcze przed pierwsza wymiana przy 20 tys dolali w serwisie 5W30 i niby tak moze byc.
Ogolnie, caly czas dolewam srednio na 10 tys zrobionych km okolo 1 litr (w 2 - 3 dolewkach mniej wiecej) .
Pomaranczowa kontrolka poziomu oleju zapala sie gdy na bagnecie jest troszke pon. polowy miedzy dwoma punktami mierniczymi.
Auto uzytkowane glownie w trasach wiec praca silnika najbardziej optymalna ale na 70 pare tys km przebiegu dolalem juz z 6 butelek.
Z shella przeszedlem na drogi castrol slx proffesional.

quest77
10-10-2010, 13:10
Mam hondę civic 4d 2009 rocznik. Aktualnie wlany mam olej mobil 1 5w50 i widzę że pali ok 0,5-1 l więcej paliwa na 100 km niż na poprzednim oleju który był fabrycznie wlany (nie wiem jaki to był). Czy zmiana oleju na shell helix ultra 5w40 z mobil 1 5w50 jest możliwa? czy nie wpłynie to tragicznie na pracę silnika albo jego zniszczenie?

jacek65
10-10-2010, 14:23
Też mam taką wersje i rocznik.Fabryczny olej jest produkcji Hondy 0W20.Ale w ASO leją przy wymianie okreasowej Schell 5W40.Tak mnie poinformowano w serwisie.Niedługo mam przegląd i wymianę więc zobaczę co naleją.I mysle aby w okresie gwarancji wlewać to co ASO oferuje.Pózniej mogą byś jakieś problemy w razie gdy coś się uszkodzi w silniku.Wiadomo jak serwisy się wtedy wszystkiego czerpiają.Pozdrawiam.

quest77
10-10-2010, 15:29
wszystko rozumiem Jacek ale chodzi mi o to czy w ogóle jest możliwa wymiana. Bo na tym mobilu 1 więcej mi pali i nie chciałbym na nim za długo jeździć. Zrobię może z 8 kkm i wymienię na tego shella. Problemów myślę nie powinno być bo to są pełne syntetyki oba i dobrej jakości.

TS3362
12-10-2010, 14:22
Wg mnie korelacja pomiedzy rodzajem oleju a spalaniem może byc taka, że 5W jest gęstszy od 0W - wieksze opory przy rozgrzewaniu silnika i może ogólnie przy jeździe. Ale różnica 0,5-1 l/100km może wynikać z innych przyczyn. Zależy czy mierzysz to rzeczywiście cały czas w stabilnych warunkach - czy te same trasy, no i ostatnio jest troche chłodniej - jesień idzie.

Icarium
13-10-2010, 20:22
Wg mnie korelacja pomiedzy rodzajem oleju a spalaniem może byc taka, że 5W jest gęstszy od 0W - wieksze opory przy rozgrzewaniu silnika.
Niekoniecznie olej np 0w40 mobil 1 jest gęściejszy niż np eco clean 5w30 motula. Liczy się standard jaki spełnia ACEA a3/B3 sa to oleje o lepkości kinetycznej pow 3,5, oleje ACEA A1./B1 i ACEA A5/B5 to oleje o niskolepkie o hths poniżej 3,5 ale powyżej 2,9. Wyjątkiem jest olej motul 0w20 o hths = 2,6 Podobny olej jest zalany fabrycznie produkowany przez chyba przez Idemitsu. zazwyczaj aCEA a5 mają również standard C czyli do silników z FAP lub z katalizatorem trójdrożnym dla samochodów spełniajacych norny emisji euro 4. Opory oleju powstają tylko w momencie rozruchy w niskiej temp., po kilku chwilach temp na tłokach osiąga już temp roboczą, olej wówczas zaczyna się nagrzewać, lepkość ojelu oznaczona np jako 5w30 to lepkość oleju przy normalnej pracy silnika czyli ok 90 st C, na tłokach jest temp wyższa i tu ma znaczenie wartość hths, mierzona jest przy 150 st C . Wiadomo, że taki mniej się klei i jest bardziej narażony na zerwanie tzw filmu olejowego, dlatego w takich olejach używa się specjalnych modyfikatorów tarcia. To tlumaczy ich wysoką cenę i czasem zauważalne zużycie paliwa.
Bardzo ważnym wskażnikiem jest wskażnik lepkości im wyższy tym mniej zmienia się gęstość oleju na temperature. Jeden z najwyższych ma mobil1 , motul, repsol. Uwaga również bo coraz więcej olejów to oleje hydrokrakowane a nie 100% systetyki. Poza tym to pierwsze słyszę aby HONDA POLSKA zalecał oleje 5w 50 , czy 10w 60 , w instrukchji jest wyraźnie określona lepkość i standardy. Coraz częściej jednak słyszę o mongolskich teoriach na temat olejów jeden z dilerów w Polsce proponuje właśnie 10w60 twierdząc ,ze taki zaleca honda co prawda nie w instrukcji tylko tak nieoficjalnie. Za to mądry Pan (pozdrawiam szacun) z Honda Polska twierdzi, że te olej NIE JEST ZALECANY (jeśli nie zalecany patrz warunki gwarancji na jednostęk napędową).
Acea a1/b1
Acea A3/b3
Acea A5/B5
to standardy hondy
lepkości są w instrukcji

TS3362
03-01-2011, 21:52
No i zadzwoniła do mnie ASO, gdzie kupowałem samochód (5D, i-Vtec 1,4 100KM) i przypomnieli, że czas na przegląd (punkt dla nich - cenię dobra obsługę klienta). To pierwszy przegląd po roku. Będą zmieniać olej. Ponoć zaleją Shell Hellix albo 5W30, albo 5W40, zależnie od tego co sobie zażyczę. Nie pamiętam, który jest droższy, bo zaleznie od tego jaki olej, cały przegląd będzie kosztował albo jakieś 700pln, albo jakies 800pln. Czy ktoś zwłaszcza z użytkowników 1,4 100KM ma jakieś rekomendacje co do oleju do tego silnika?

andr
04-01-2011, 10:00
No i zadzwoniła do mnie ASO, gdzie kupowałem samochód (5D, i-Vtec 1,4 100KM) i przypomnieli, że czas na przegląd (punkt dla nich - cenię dobra obsługę klienta). To pierwszy przegląd po roku. Będą zmieniać olej. Ponoć zaleją Shell Hellix albo 5W30, albo 5W40, zależnie od tego co sobie zażyczę. Nie pamiętam, który jest droższy, bo zaleznie od tego jaki olej, cały przegląd będzie kosztował albo jakieś 700pln, albo jakies 800pln. Czy ktoś zwłaszcza z użytkowników 1,4 100KM ma jakieś rekomendacje co do oleju do tego silnika?

(5D, i-Vtec 1,4 100KM),na 1. przeglądzie zalałem tańszym olejem ,nie pamietam która to wersja, rocznie robię około 20 tyś. km. Polecili mi tańszy, w sumie nie jest to duża różnica. Przegąd kosztował mnie nie całe 600 zł. Zbliżam się do drugiego przeglądu więc spokojnie mogę polecić ci tańszą wersję.

TS3362
04-01-2011, 18:20
...Przegąd kosztował mnie nie całe 600 zł. .... W jakim ASO robiłes przegląd? Ja będe w Honda Plaza w W-wie na Malowniczej. Wiem, że jeśli u Ciebie to nie była W-wa to choćby z tego wzgledu mogło byc taniej. Ale może popracuje nad nimi w zakresie rabatu:)

andr
04-01-2011, 22:00
W jakim ASO robiłes przegląd? Ja będe w Honda Plaza w W-wie na Malowniczej. Wiem, że jeśli u Ciebie to nie była W-wa to choćby z tego wzgledu mogło byc taniej. Ale może popracuje nad nimi w zakresie rabatu:)

HONDA WYSZOMIRSKI w Siedlcach luty 2010
Przegląd 20000 tys
wymiana oleju silnikowego HELIX ULTRA 5W40
wymiana filtra oleju
wymiana filtra kabinowego - kasowanie inspekcji
uzupełninie koncentratu do chłodnic
uzupełnienie płynu do spryskiwa
podkładka korka sp. ol
umyte nadwozie
580,00 zł

TS3362
04-01-2011, 22:36
Dzięki wielkie za wyczerpujące info. Dam znać co i za ile u mnie zrobili. Przebieg niewiele większy od 10tys.
U Ciebie rozumiem, że był 20tys, a nie 20000tys, czyli 20mln:) Honda to solidny samochód, ale chyba nie aż tak:)

andr
04-01-2011, 23:51
Dzięki wielkie za wyczerpujące info. Dam znać co i za ile u mnie zrobili. Przebieg niewiele większy od 10tys.
U Ciebie rozumiem, że był 20tys, a nie 20000tys, czyli 20mln:) Honda to solidny samochód, ale chyba nie aż tak:)

Oczywiście 20 tys i równo rok eksploatacji

TS3362
09-01-2011, 18:39
No i zrobili przegląd po 1 roku (przebieg pk 10300). Wybrałem olej 5W40 Shell Hellix Ultra. To ta tańsza opcja. Pan w serwisie nie namawiał na szaleństwa, bo samochód i tak nie wysilony przebiegiem. Zakres prac bardzo podobny jak pisał andr wyżej. Nie wymieniali filtra kabinowego, ale za to wyczyścili samochód również wewnątrz. Za całość zapłaciłem 618zł, więc też porównywalnie. Ta cena zawiera 5% rabatu, który można uzyskać pobierając kupon ze strony www Auto Plaza na Malolwniczej w W-wie. Wszystko ok ale... wyjechałem i... pedał sprzęgła zaczął skrzypieć:) Ale o tym w odpowiednim wątku...

minimi
23-02-2011, 23:18
jestem po 1 przeglądzie- po roku życia Hani i po 10.000 km. Zostałem zalany olejem Castrol EDGE 5W-30. Ponieważ jest to nowy samochód i nowy serwis (nowy w sensie nieznany mi) zostawiłem im wolną rękę- na zasadzie zobaczymy jak mnie potraktują. Mam mieszane uczucia (serwis Honda Szczecin - Polmozbyt. Z jednej strony terminowość, szybkość na dobrym poziomie a z drugiej hm litr oleju po 74,00 zł- co mi się nie podoba bo na fakturze było równo 5 litrów (nie 4,58 nie 5,02 itd a równo 5) co świadczy, że mnie skubnęli i te 74 zł za litr, kiedy w handlu ten sam olej za ok 120zł /4 litry- góra 150zł. Nawet jak wliczyli w to wymiane to i tak jakoś dużo. Wniosek, będę jeżdził ze swoim olejem-, ale drugi wniosek- po wymianie i przeglądzie spadło mi zużycie paliwa- około 0,3 litra na 100 w jeżdzie miejskiej.

jacek65
26-02-2011, 11:21
Mnie przy przegladzie napisali ilośc oleju 4,3:rolleyes:.A podobno wchodzi mniej,więc ASO Hondy chyba tak skubie klientów.:mad:.Olej to Shell Helix ultra 5W/40.A z woli ciekawości,to jak sprawdziłeś że pali te 0,3 litra mniej:confused: Trudno to raczej zmierzyć.U mnie z tego co widzę auto pali tyle samo.Zobaczę jeszcze latem bo zimą to spalanie jest zawsze wieksze.:)A bedą jeździł ze swoim juz po gwarancji.I byc może juz nie do ASO.Na razie niech leją co uważają,aby później w razie czego sie nie czepiali oleju.Zresztą jeszcze tylko raz czeka mnie przegląd gwarancyjny, to jakoś przezyję.:)

minimi
27-02-2011, 18:36
To proste. Mam zwyczaj tankować zawsze do pełna i liczyć na zbiorniku zużycie paliwa. Jeżdżę jak niewolnik ciągle tymi samymi trasami po tych samych ulicach w tych samych godzinach i z regyły tak samo. Akurat żadna trasa zaburzająca pomiary mi nie wpadła. Na starym oleju spalił mi 8,6 litra, na nowym 8,1 litra. Zawsze liczę w dół (na wszelki wypadek, czyli minimum 03 litra na 100 mi mniej spalił) Pogoda była zresztą podobna. przy około 40 litrach tankowania różnica jest już do uchwycenia bo to około 2 litrów różnicy.
pozdrawiam

tynciu88
15-03-2011, 19:54
mam zalanego shella 5W40 stanie się coś gdy zaleje motul x-lite 0W20 albo amsoila takiej samej lepkości?? a co sądzicie o olejach midland??

tynciu88
15-03-2011, 19:56
znaczy sie eco lite

Arti
09-04-2011, 06:48
Mam Hanie po gwarancji, zalałem ją olejem MOBIL 0W30. weszło 3,6 litra ( ze spuszczaniem a nie odsysaniem). Ten typ oleju urodził się w serwisie hondy w Berlinie tam widząc plakietkę shella 10W60 wymienili mi go bezpłatnie!!! (1 litr około 50zł) Szef serwisu pokazywał mi jakie oleje zaleca do swoich silników honda europa. Silnik 1,8 140KM z 2008 roku.
P.s. Ja miałem także fakturę za 5l oleju przy pierwszym przeglądzie, jednak po interwencji zwrócili pieniądze z informacją, że nic takiego się nie stało

benen
10-04-2011, 22:54
Mam Hanie po gwarancji, zalałem ją olejem MOBIL 0W30. weszło 3,6 litra ( ze spuszczaniem a nie odsysaniem). Ten typ oleju urodził się w serwisie hondy w Berlinie tam widząc plakietkę shella 10W60 wymienili mi go bezpłatnie!!! (1 litr około 50zł) Szef serwisu pokazywał mi jakie oleje zaleca do swoich silników honda europa. Silnik 1,8 140KM z 2008 roku.
P.s. Ja miałem także fakturę za 5l oleju przy pierwszym przeglądzie, jednak po interwencji zwrócili pieniądze z informacją, że nic takiego się nie stało
Co właściwie wynika z Twojego postu? Honda, Berlin, Shell, Mobil... A jakieś ustosunkowanie się do kwestii wyboru lub chociaż sugestia?

minimi
10-04-2011, 23:08
To, że Honda zaleca 0W30 a nie 10W60- co wydaje się prostą konsekwencją czytania instrukcji, oraz to, że do Hondy wchodzi 3,6 litra a nie bańka 5 l- czyli wprost odpowiedż na temat- jaki olej- zgodnie z działem

tynciu88
15-05-2011, 22:28
Jeździ ktoś na olejach Royal Purple czy amsoil. Prosze o opinie na temat tych olejow.

myslav
26-05-2011, 14:28
Wcześniej raz zalałem mobilem 0W40. Poprzednie auta - Skoda, Fiat też tylko na mobilu. Teraz zalewam Castrol Edge 0W40. Różnicy pomiędzy mobilem 1 0W40 nie widzę, powiem szczerze. Patrzę, żeby nie był rozlewany w Polsce, tak jak mobil, bo podobno mobila w ostatnich latach "chrzczą". W wielu miejscach słyszałem opinię, że mobil w ostatnich latach się popsuł. Usłyszałem to w kilku hurtowniach i w kilku serwisach, min Hondy, VW i Skody. Dlatego przeszedłem na Castrola. Podobno silniki VW po dużych przebiegach są czystsze na Castrolu niż na mobilu. Taką opinię usłyszałem przy okazji serwisowania firmowego VW.

krzyzan
14-07-2011, 18:40
A powiedzcie mi czy przy zmianie oleju z 5w-30 na 40 trzeba jakoś wybitnie czekać na zlanie poprzedniego, lub płukac silnik? Chce zmienić na troszke gętszy i lepiej czyszczący olej (ten sam producent) i nie wiem czy trzeba 5w-30 pozbyć się do ostatniej kropi czy można to wymieszać (zlewać przez 1h).

jacek65
14-07-2011, 22:46
Po co sie bawić w jakieś płukanie?:confused:Te dwa oleje niewiele się róznią parametrami.I do tego sa tego samego producenta.Więc nie wiem o co chodzi z tą gęstością i czyszczeniem:rolleyes:.Olej raczej ma smarować i trochę chłodzić elementy silnika.W ASO na przeglądzie wymienili mi 0W-20 na 5W-40 i silnik działa prawidłowo:).A na pewno go nie płukali.Spuśc poprzedni i wlej ten nowy.Nic sie nie stanie.:)Pozdrawiam.

krzyzan
14-07-2011, 22:55
Dzięki za odpowiedź.

Icarium
10-08-2011, 15:18
Czytajcie a znajdziecie, mówię o instrukcji, w której nie ma oleju 10w60 jako przewidzianego do pracy z tą jednostką silnikową.
Juz to kiedyś pisałem w którymś z postów wyżej
A propos jako jeden z nielicznych jeżdżę na ow20 motula i czuję się zobowiązany napisać jak się sprawuje bo wymiana już tuż tuż.
Brak ubytku, komfort pracy silnika na wolnych obrotach wyższa, przy wys obrotach silnik nie wyje.
Co do Royal Purple to słyszałem pozytywne opinie za granicą, jednak ja sugeruje sprawdzić najważniejsze parametry czyli HTHS, im wyższy tym lepszy olej.

marczyq
10-08-2011, 18:51
Co nie zalejecie i tak pojedzie :) ale bez szaleństw. Co do wyboru oleju : oczywiscie 5w30/40 shell z naciskiem na 40 (jak dla mnie nie ma sensu zalewać w30, po ściągnięciu pokrywy zaworów i ma zbytniej różnicy w osadzających się nagarach a jest ich bardzo mało) na pewno polecę Sagę MOTUL 0w.. jak i 5w... ( olej po 20tys jeszcze w miarę "czysty" tzn nie leje się jak syrop nie czuć pyłku w oleju pod palcami ) dalej oczywiście Mobile. A za to odradzę Castrola nie dość że śmierdzi po otwarciu, zostawia swoj charakterystyczny zapach w komorze silnika także pozostawia spory osad pod pokrywką zaworów :)

Icarium
10-08-2011, 19:40
A miałem jeszcze napisać o Liqui Moly,te polecam zwłaszcza syntholi 5w40 jeden z lepszych olejów na świecie, świetnej jakości i o doskonałych własciwościach myjacych doskonałe parametry fizykochemiczne. Jeśli chodzi o Castrola, to problem z nim jest taki, że ma jedne z najdoskonalszych właściwości emulgujące czyli myjace. I to nie pronlem z Castrolem tylko z naszymi paliwami, gdyż te osady, które powstają to właśnie brud, który zemulgowały cząsteczki oleju a uwierzcie mi w polskich paliwach sporo się tworzy syfu po spaleniu

krzyzan
12-08-2011, 12:30
Ale wy tu robicie reklamę czy jak?
Jeśli piszecie, że coś jest lepsze od czegoś to dajcie jakieś dane, a nie po prostu bo ja tak uważam. Bo ja uważam, że najlepszy jest z rzepaku, choć nie do silników.
"Doskonałe własności myjące"- co to oznacza? Ma ich dużo, czy może są to jakieś specjalne związki, których nikt inny nie ma, jeśli tak to jakie?
Co do Castrola, to z tego co dotarłem do materiałów ma on o połowę mniej substancji czyszczących niż np. Shell 5w40 - 12,4 (Castrol Edge 5W40 - 7.2), co wcale nie oznacza, że jest gorszy, może te substancje są lepszej jakości, ale to już gdybanie.
Pozdrawiam i proszę o konkrety.

rambo7
12-08-2011, 14:11
kiedy pisałem w podobnym klimacie jak krzyzan to przynajmniej 1 osoba się sama wykluczyła z tego Forum, bo nie mogła znieść, zdzierżyć że ja chwlalę takie "dziadostwo" jak castrol, a przecież powszechnie wiadomo że lans Mogula, Motula i MikłiQlikli na forach to jest najlepsze na świecie...
Dlatego np. w Dziale Diesla nie ma polemiki na ten temat, bo to nerwowy temat dla niektórych (podobnie jak tu) 1500 luda i 9 stron gadania o niczym, a końca nie widać. Wpisujemy jedynie kto jaki zalewa i ewentualne uwagi, by reszta narodu miała obraz, a sami zdecydują co naleją.
Każdy ma swoje zdanie i niech tak będzie. Najlepiej otwordzyć książkę na specyfikacji zalecanego oleju - zastosować i luuuz. Nie słyszałem o przypadku zalałem to co fabryka zaleciła i po 100-300tys silnik mi sie rozpadł. (Znam przynajmniej 1 przypadek jeżdzenia na Castrolu civic VTi 480tys km bez żadnego remontu, mój zresztą też innego nie zobaczy, przynajmniej za mojej kadencji).
Tak że konkrety, jak kolega krzyzan wspomniał, tylko skąd je wziąc? skoro źródła które tu podane nie są jednoznacznie wiarygodne, dlatego ja wolę i wybieram włanse doświadczenia i sądze że 90% forumowiczów takie ma. Dla kogoś kto zaczyna przygody motoryzacyjne uwieżcie mi, poczyta co tu napisano, powoduje że dalej nic nie wie i zaczyna nawet wątpić w to co fabryka nakazała, bo ktoś napisał że gdzieś wyczytał a wujek znawca mu powiedział...a i do tego mi silnik z opla z '74 sie rozpadł jak zalałem castrol itd. itp. ręce więdną.

Icarium
13-08-2011, 00:25
Konkrety znajdują się na stronie każdego producenta olejów w tzw karcie, lub paszporcie produktu. Metodyka badań np lepkości kinetycznej jest powszechnie znana i znormalizowana, poza tym też ją można odszukać w sieci. Poza tym też nie rozumiem nagonki na Castrola, sam również nie napisałem, że to słaby olej bo założe się, że ponad 75% użytkowników hondy jeżdzi na Shellu, a opinie o olejach ma zasłyszane. Tak jak z całym układem ivtec w silniku. Nie mówiąc już o oznaczeniach olejów systetycznych i hydrokrakowanych, których 90% nie rozumie. A wystarczy tylko poszukać, poza tym w dzisiejszych czasach jak ktoś słusznie napisał nie mamy jednego oleju ale kilkadziesiąt na rynku i nie odstają one od siebie znacząco, ale zawsze można wybrać lepiej, według swojej wiedzy i doświadczenia.
I jeszcze jedno
"Najlepiej otwordzyć książkę na specyfikacji zalecanego oleju - zastosować i luuuz"
To skąd sie biorą posty w których ludzie zalewają np 10w60 ?

krzyzan
13-08-2011, 01:13
I właśnie o takie konkrety z kart charakterystyk mi chodzi (podstawowe dane). Niech ktoś napisze, że wybrał np. Shella 5w40, bo jego lepkości jest o 10 mm^2/s mniejsza niż Castrola, a jeździ na krótkich trasach i ważneijsze jest by silnik był szybciej smarowany na starcie lub silinik jest nowszy (mniej ma zrobione) i ma mniejsze luzy, przez co wymaga cieńszego filmu olejowego. Można też napisać, że ten olej ma więcej substancji czyszczących niż inny X, bo ma ich tyle i tyle, a opowiadanie, że Pies sąsiada przejechał na Castrolu 200 czy 1000 tyś kilometrów nie ma kompletnie znaczenia.
Sorki jeśli za ostro wystartowałem, ale drażnią mnie takie opisy o własnych, zasłyszanych przekonaniach.
Co do olejów hydrokrakowalnych i syntetycznych to z chęcią bym poczytał, ale coś prawdziwego, bo jak widzę opis, że olej syntetyczny jest zrobiony w pełni z substancji sztucznych (syntetycznych) to mnie trafia, bo nigdy taki olej nie powstał i pewnie nie powstanie (przykład Mobila-prawie 100% syntetyczny). Olej silnikowy zawsze jest choćby po części z ropy mineralnej(chyba, że ktoś wydobywa inną :)). No i dochodzi podstawowe pytanie czym oleje syntetyczne z klasy iv i v są lepsze od iii, bo z moje skromnej wiedzy wynika, że różnią się jedynie dodatkami, które określają chrakterystykę oleju, no i ceną produkcji. Oczywiście zakładam wymianę oleju co 15-20 tyś. km, bo przy interwałach 100 tyś km to i różnice mogły by powychodzić.
Co do oleju 10w60 to bardzo dobry produkt o lepkości powyżej 110, więc będzie chronił silnik rewelacyjnie. Warunek tylko taki, że robi się dłuższe trasy, bo jak się jeździ tylko po 5-10 km na trase to on niemal nie zacznie pracować i zajedziemy szybciej silnik. Trzeba pamietać, że silnik "na sucho" będzie pracował przy takim oleju 2-3 razy dłużej(albo i więcej w zimnie).
Pozdrawiam

Icarium
13-08-2011, 19:26
Co do oleju 10w60 to bardzo dobry produkt o lepkości powyżej 110, więc będzie chronił silnik rewelacyjnie. Warunek tylko taki, że robi się dłuższe trasy, bo jak się jeździ tylko po 5-10 km na trase to on niemal nie zacznie pracować i zajedziemy szybciej silnik. Trzeba pamietać, że silnik "na sucho" będzie pracował przy takim oleju 2-3 razy dłużej(albo i więcej w zimnie).
Pozdrawiam[/QUOTE]
Podzielam Twoją chęc ukonkretyzowania postów na forum
Co do lepkości tego 10w60 to co to za wartość bo jej nie rozumiem. (np 10w60 shella ma 183) Generalnie w każdej karcie są podane lepkości w temp 40 i 100, te dane jednak nic nie zanczą ponieważ temp w silniku to ok 150 dlatego jedyną sensowną informacją jest wskażnik lepkości wysokotemperaturowej, który mówi jak zmienia się lepkość oleju w funkcji temperatury. Im wyższy parametr tym wyższa odporność oleju na zmiany temp, czyli w skrajnych przypadkach gdy żyłujemy silnik olej nie traci swoich właściwości (nie zrywa się film olejowy)
Jeśli chodzi o oleje tzw HC syntheze to nic innego jak olej mineralny, którego cząsteczki najmniej odporne na wys temperaturę, są zastępowane w bardzo skomplikowany sposób węglowodorami o korzystniejszej chemotrwałej strukturze (czyli odpornijesze na wys temp). Zastanawiające jest dlaczego wielu producentów produkowało oleje syntetyczne a teraz hc, skoro to zdobycz techniki to powinni to reklamować a jest zupełnie inaczej używa się skrótu HC synth i cisza.
Syntetyki to oczywiście mieszaniny polimerów, które oczywiści też pochodzą z ropy, ale co nie pochodzi z ropy. Znam technologię tych olejów i wiem co w nich siedzi a jak spotykam coś nowego o czym nie ma informacji a sam producent struga debila to poprostu w obawie, że coś śmierdzi nie stosuję tego. Motul też ma w ofercie hc i syntetyki.
"Trzeba pamietać, że silnik "na sucho" będzie pracował przy takim oleju 2-3 razy dłużej(albo i więcej w zimnie)" Nic podobnego, shellowski 10w60 ma temp płynięcia jak dobrze pamiętam ok -42. a już po kilku suwach tłoka układ osiąga temp w której olej pracuje normalnie klasa lepkości nie ma tu znaczenia.
Czym się różnią syntetyki poszczególnych klas wysyłam Ci na PW stronkę z info

krzyzan
13-08-2011, 19:59
Dzięki za info.
Zgadzam się z tym co napisałeś z drobnym wyjątkiem. Chodzi mianowici o temperaturę płynięcia, która niewiele mówi jak się zachowuje olej przy 20 stopniach na plusie. I tu lepkość podawana przy 40 stopniach zaczyna mieć znaczenie, bo mówi jak szybko olej dostanie się na ostatnie elementy silnika, bo przecież olej chroni nie tylko tłoki i pierścienie. Pompowalność tego oleju i 5w30 (przy 20 stopniach) to dwie różne kategorie a w związku z tym czas dotarcia oleju w szczeliny np zaworowe jest diametralnie różny. Te kilka sekund przy 1000 odpaleń auta rocznie może miec znaczenie dla żywotności (dlatego leje 40). A co do tempertury, to po jakim czasie w silniku hondy 1.8 olej 10w60 osiagnie temperaturę 100stopni, bo na pewno olej grzeje się znacznie wolniej niż sillnik?
Co do zrywania filmu to zasłyszane od mechanika Orlen Teamu, że przy normalnym silniku kręcącym się 2000-4500 obrotów (codzienna jazda) nie ma możiwości zerwania filmu (choćby na mini moment) nawet przy 0w-20. Zakładam że silnik nie ma bicia na tłokach i zarówno gładzie jak i pierścienie są w dobrym stanie(jeszcze).
Co do HC to musze się w to zagłębić. Ciekawi mnie czemu np. Shell w kartach nie podaje dwóch temperatur.
Pozdrawiam

Icarium
14-08-2011, 18:07
Zgadzam się, ale w naszym klimcie dosyć istotny jest czynnik temp płynięcia, bo w zimie pod chmurka jest czasem przy gruncie i minus 40. Temp 100 stopni cienka warstwa oleju osiąga b szybko, i z każdym ruchem wzrasta dlatego jeśli olej zachowuje swoje właściwości w niskiej temp to możliwy jest jego przepływ i temp nie wzrośnie znacząco, jednak gdy ma on temp płynięcia np -20 to może być problem, jednak jest to czysto hipotetyczne ponieważ nawet gdyby nie dopływał to ta cienka warstwa naprawdę szybko sie nie zerwie. Co do 0w20 to najczęściej to oleje o bazie estrowej i skomplikowanymi chemicznie modyfikatorami tarcia, civici są zalane fsbrycznie 0w20.

tynciu88
15-08-2011, 13:08
Ja zalewam do mojej Hani taki olej jaki deklaruje producent za najlepszy. Jak kupiłem samochodzik jeździł na Shellu 5W40. Może i to dobry olej ale nie w tym silniku. Przeszedłem później na motula X-lite 0W30. Najechałem na nim ok 10tys i powiem szczerze że olej super ale tylko do momentu kiedy zalałem Amsoila 0W20. Po prostu inna liga. Silniczek ciszej pracuje, lepiej wkręca się na obroty, mniej pali ok. 0.3l niż na motulu. Może zaraz ktoś napisze że to subiektywne odczucia ale pisze jak ja to widze. Pozdrawiam wszystkich.
Niech ViTeK będzie z Wami :)

krzyzan
15-08-2011, 15:18
Co oznacza producent deklaruje za najlepszy?
A czy uważasz, że olej o lepkości 8,3 (przy 100 i wskaźniku 166) jest w stanie ochronić twój silnik, jeśli go troszke mocniej wysilisz? Zgodze się, że przy takich pramerach będzie on się się lepiej wkręcał, ale to zawsze jest jakimś kosztem?Jest to na pewno dobry olej spełniający normy oszczędności paliwa, ale TBN ma żałośnie niskie i boje się jak będzie wyglądał silnik po tankowaniu polskiej (kwaśnej) benzyny.
Pamiętaj, że w USA są troszke inne normy, choćby odnośnie benzyny i oni z natury robią oleje o mniejszej liczbie zasadowej.

tynciu88
15-08-2011, 22:29
A ja zauważyłem że właśnie europejskie oleje mają niski TBN. Amsoil 0W20 ma bodajże TBN chyba ok. 12.6 więc jest to wysoka wartosc.

A odnośnie jaki jest najlepszy olej do danego silnika to wystarczy zobaczyc jak jest napisane w instrukcji.

krzyzan
15-08-2011, 23:33
Jeśli ma on 12,6 to przepraszam, spojrzałem na olej OEZ. Ten ma duzo wiekszy TBN. Mój błąd, reszta parametrów się zgadza.
Co do instrukcji to jak odgadujesz który jest najlepszy? Te w pierwszej linii nie są najlepszej , tylko przeznaczone do klimatu chłodnego. Szwecja, Norwegia ewentualnie Suwałki (proszę nie obrażać Suwałk, bo sam z nich pochodzę). Proponuje zalać 0w-20 i wprawę do Grecji. Piękny kraj, piękne wyspy ,ale olej ten można tam co najwyżej na podkład na patelnie do ośmiorniczek dodać, a nie silnik chronić w tym rejonie świata. To jak w końcu określasz najlepszy do tego silnika na podstawie instrukcji (lepkośc tego oleju przy 150 to 2.8)?
Dodam, że olej ma naprawdę bardzo fajne parametry, ale na boga czy cichsza praca ma znaczenie i to nie zmierzona a "wydaje mi się". Zresztą lejcie sobie co uważacie. Szkoda, że nie ma mniej lepkich olejów, bo dla tego 0,3L naprawdę warto go nie chronić.
Pozdrawiam

tynciu88
24-08-2011, 11:33
Nie podoba mi się przesadne uzależnianie wyboru parametrów oleju od temperatury zewnętrznej/pory roku. Oczywiście, że 0W20 w zimie *szczególnie* pokaże swoje plusy - ze względu na ułatwiony rozruch. Ale nie oznacza to, że na lato lepszym wyborem będzie gęstszy olej, np. 0W30 lub 5WX. Czy to zima, czy lato - silnik po rozgrzaniu osiąga tę samą (przy sprawnym układzie chłodzenia) temperaturę pracy i to właśnie dla tej temperatury producent określa zalecane parametry. Dla benzyniaków Hondy po 2000r. jest to W20.
Producent zaleca 0W20 zarówno ze względu na łatwiejszy rozruch (szczególnie w zimie) ale również, a właściwie PRZEDE WSZYSTKIM dlatego, że w temperaturze pracy (jednakowej w zimie i w lecie) olej 0W20 ma optymalne parametry dopasowane do ciasno spasowanego nowoczesnego silnika Hondy.

krzyzan
24-08-2011, 13:11
Spasowane ciasno? Możliwe, tylko pytanie czemu zalecane przez Hondę oleje maja mieć klase ACEA A3B3-08 o lepkosci wiekszej lub równej niż 3,5? Ten olej tego nie spełnia (2.8), więc albo trzymamy się norma producenta, albo sami wymyślamy co jest lepsze (ciasno spasowane). Tak naprawdę ten olej nie spełnia nawet A5B5-08, bo tam jest między 2.9-3.5. Ciekawe, że producent tego oleju twierdzi inaczej :).
Co oznacza:
"Dla benzyniaków Hondy po 2000r. jest to W20."?
Nie doczytałem, żeby Honda polecała W20 tylko klasę oleju ACEA A3B3. Klasa lepkości powinna być dostosowana do temperatury i tego jak jeździmy, a jakość oleju (klasa ACEA) do silnika. Zgadzam się, że przy sprawnym układzie chłodzenia, temperatura w silniku może być od 140 - 200 stopni w zależności od stylu jazdy. I tak przy 200st. ten olej nie będzie już nieczgo zabezpieczał, bo jego film pójdzie się ...... Ale jeśli jeździsz małe odległości i nie kręcisz go to przy 140 st. w silniku to będzie "zajebisty" olej, choć Honda poleca oleje o większej lepkości przy 150 stopniach (>3.5).

A kto powiedział, że ma optymalne? Nazwisko! Napisz jakie to są optymalne parametry skoro wiesz lepiej niż producent. Dowiem się i zmienie ten szajs na to co Ty lejesz:). A co do temperatury w zimie i w lecie, w rozgrzanym silniku jest mocno zbliżona, zgadza się.

tynciu88
25-08-2011, 11:53
http://www.civicforum.pl/zalaczniki/zaimportowane/2011/08/01_honda-1.jpg

http://www.civicforum.pl/zalaczniki/zaimportowane/2011/08/02_honda-1.jpg

http://www.civicforum.pl/zalaczniki/zaimportowane/2011/08/OilChart102910gif-1.jpg

krzyzan
25-08-2011, 16:49
Tak, Honda zalewa na dotarcie 0w-20, ale gdzie tu masz rekomendację i parametry optymalne?
Jeśli dobrze pamiętam to chyba już nie ,ale jeszcze niedawno Opel, Hyunday i Citroen lały mineralny na start do niektórych modeli. Wedug Ciebie uzytkownicy tych modeli dalej powinni lać minerał?
Wracając do tematu nikt mi nie powie że 0w-20 będzie lepiej chronił silnik nie 5w-30 czy 5w-40, po rozgrzaniu oczywiście. Miłej jazdy.

TRAFO
07-11-2011, 22:42
Proponuję zrobić małą ankietę, żeby sprawdzić na czym jeździ większość z nas.
Będzie wtedy łatwiej wybrać jakiś olej dla siebie.
Proponuję wpisywać rodzaj oleju, filtra, sposób jazdy, km na rok i częstotliwość wymiany.
Zacznę od siebie.

Olej: Mobil 1; 5w50
Filtr: Filtron OP575
Jazda: umiarkowana, trasa/miasto pół na pół, 7-8 tys. km/rok
Wymiana: 15-20 tys. km lub co 1,5/2 lata

rambo7
08-11-2011, 11:13
Słusznie :) ! ja tak zrobiłem Tu http://www.civicforum.pl/showthread.php?t=24704

i co się okazało zabierać głos naród lubi ale pochwalić się (by obiektywnie czytający sam zdecydował co dla siebie lepsze) to już nie :).
300 osób oglądało co kto nalał ale 6-ciu się tylko "pochwaliło".

Proponuję TRAFO zapodaj Nowy wątek w tej sprawie i skopiuj swój Post jako 1-szy, będzie łątwo dostępny i czytelny Post.
Popieram inicjatywę :)

mirek58
08-11-2011, 16:53
Czy duża różnica jest między tymi olejami:
MOTUL 8100 ECO-CLEAN 0W30
MOTUL 8100 X-LITE 0W30
Zastosowanie Honda Civic 2006r. 1.8i VTEC

TRAFO
08-11-2011, 18:30
.
Proponuję TRAFO zapodaj Nowy wątek w tej sprawie i skopiuj swój Post jako 1-szy, będzie łątwo dostępny i czytelny Post.
Popieram inicjatywę :)

Mówisz i masz :) W dziale INNE założyłem temat o materiałach eksploatacyjnych. Do wglądu TUTAJ (http://www.civicforum.pl/showthread.php?t=27517&p=162637#post162637).
Każdy może tam wpisywać to co uważa za istotne. Dieslowcy też :)
Dobrze by było żeby to był temat bez większych dyskusji, sama sucha statystyka...

TRAFO
06-12-2011, 11:58
Znalazłem w auto świecie pseudo test filtrów oleju. Do wglądu TUTAJ (http://www.auto-swiat.pl/1-test-filtrow-oleju-czyli-ile-jest-filtra-w-filtrze-100). Test w sumie nic nie testuje, ale daje ogólny obraz tego co jest sprzedawane na rynku.

WADE1982
08-03-2012, 11:59
Witam wszystkich !!!

Obecnie mam na budziku 40 000 (olej to BP 5000 5W40 bądź 5W50 ) zrobiłem już prawie 10 000 od ostatniej wymiany (w sumie powiedzieli mi że wymiana co 15 000) ale wolę częściej wymienić oleji stąd pytanie do Was, jaki byście polecili olej? CASTROL, MOBIL 1 a może oryginalny HOND-OWSKI? jeżeli tak to o jakich parametrach, byłbym wdzięczny a i jeszcze jedno ile kosztują filtry? do UFI-astego dziękuję !!

jacek65
08-03-2012, 17:52
Ja mam Shell Helix 5W40,jaki wlano mi w ASO.Silnik działa bez zarzutu.Auto śmiga dobrze.Więc mogę taki polecić.Ale ważne są przede wszystkim parametry oleju zalecane przez producenta silnika.Producent oleju nie jest aż tak ważny.:)

TRAFO
08-03-2012, 20:03
U siebie mam Mobil 1 5w50 (przebieg 90kkm) i filtr Filtrona OP575 za 17zł i jestem zadowolony.
Następnym razem wymienię na to samo.

szybki
04-04-2012, 09:59
Witam
Ostatnio zakupiłem honde civic 2011 1.8 sport i mam do Was takie pytanie odnośnie jaki olej mam zalewać przy docieraniu silnika. W serwisie powiedzieli mi żebym sprawdzał poziom oleju co 1 tys km i jeśli będzie konieczność to uzupełniał go shell 5w30 lub shell 5w40. Natomiast na forum zauważyłem posty w tym temacie ze niektórzy uzupełniali 0w20 olejem hondy. Mi w hondzie nic o tym nie wspomnieli. a jeszcze jak pytałem którego shella wybrać to powiedzieli że jest to tylko kwestia klienta i oni stosują oba te oleje bo oba są dobre i zalecane niby przez honde a różnica jest w cenie za litr. Możecie mi doradzić jakim olejem mam uzupełniać braki i jaki mam później wybrać olej do mojej hondy. Z góry dziękuje za dobre rady.

rambo7
04-04-2012, 10:28
ale jak Cię czytam to szukasz dziury w całym i powodu do pogawędki ... :), czytaj forum poszerzaj wiedze ale nie głupiej :),
troche ironii, silnik masz wymieniony? nie sądzę... więc z jakiego powodu go chcesz docierać? skąd wpadło do głowy "docieranie"? to mi sie kojarzy z Syreną, motorkiem MZ czy Jawa i silnikiem 2-suwowym z lat 70-80tych, jeśli masz silnik nie starszy niz 2011 to chyba nie bardzo sie orientujesz o zmianach jakie zaszły w motoryzacji.
Co do oleju do takiego silnika 1.8 z 2011 roku, to możesz zrobić tak, wejdź do marketu zakryj oczy i wybierz co trafisz, silnika nie zatrzesz, ale tu oczywiście nieco ironizuje, więc poczytaj trochę bo w tym Poście i innych podobnych wypowiedziało się tak dużo osób na tematy olejowe że wybór jest oczywisty, zresztą już wiesz co masz nalać to po co te pytanie ...
Co do uzupełniania, najlepiej uzupełniać tym samym co był zalany, jak sie nie ma to dokupić, jak sie nie wie co jest w silniku to kup Lotosa na dolewki zgodnymi z wymaganymi parametrami a olej zmień max po 5000 i wtedy nalej co uważasz jeśli chodzi o producenta, może być nawet z "biedroknki" byle by dokładnie spełniał kryteria wymagane dla silnika.

szybki
04-04-2012, 15:13
Może użyłem złego słowo nie docieranie a jak to powiedzieli w hondzie silnik ma się ułożyć przez pierwsze minimum 2 tys. Zadałem pytanie ponieważ czytając wcześniejsze posty to zauważyłem, że są duże rozbieżności w tym co niektórzy leja. A co do wymiany oleju to kazali po 20 tys lub po roku, mógłbyś mnie uświadomić czemu twierdzisz, że lepiej wymienić po przejechaniu 5 tys?? z góry dzięki i nie oburzaj się tak.

rambo7
04-04-2012, 15:53
tak rozbieżności są duże bo w temacie oleju jest tyle zdań co fachowców, ale to nie ważne, olej ma być taki jaki zaleca producent, koniec kropka.
Jak idziesz grać w piłkę to wiadomo ze ubierzesz buty tzw "korki" i nie ważne czy z 6 czy 8 czy jeszcze inaczej wkręcana lane itp. korki czy Puma czy Adidas, wiadomo że mają być "korki" weź se jakie lubisz ale nie gumowce bo do tego sie nie nadają ,ale na sile i w nich można kopnąć sie da ale kiedy nogi poobcierasz to będzie dupa.
Co do wymiany to nie napisałeś:
- co masz zalane?
- jaki masz przebieg od ostatniej wymiany?
- czy masz olej na dolewki ?
z braku tych informacji rozumiem że ich nie posiadasz, zasugerowałem że jak kompletnie nie wiesz co masz w silniku to kup sobie Lotosa bo chyba najtańszy a parametrami równie dobry jak każdy inny i dolewaj lotosa i myśl o wymianie nie dłużej niż 5tys.
jeśli natomiast, wiesz to wszystko to nie rozumiem pytania: jakim olejem mam uzupełniać braki (...) tak napisałeś...
aaa nie oburzam sie ... może tak wyszło :) przepraszam za "ciśnieniowy" styl...

szybki
04-04-2012, 16:23
Auto ma dopiero przejechane 1 tys km ponieważ jest nowe. nie wiem czym jest zalane bo jak pytalem w salonie to powiedzieli ze jest zalany olejem fabrycznym i oni nie wiedza do konca co to za olej. Oleju na dolewki zadnego nie otrzymalem wiec stad sie wzielo moje pytanie czym mam uzupelniac braki przy nowym silniki bo pewnie takie beda sie pojawiac na poczatku.

jacek65
04-04-2012, 16:58
Ja jak kupiłem Civika też mi powiedziano że do uzupełnienia Shell 5W30 lub 5W40.Ale oleju nie uzupełniałem.Jeździłem rok na hondowskim fabrycznym 0W20.A na pierwszym przeglądzie wymieniono na Shell Helix 5W40.I też nie dolewałem przez rok.Podejrzewam że i ty nie będziesz musiał uzupełniać.Te silniki nie biorą zbytnio oleju.Tak że nie przejmuj się zbytnio.Ale poziom kontroluj.:)

WADE1982
25-04-2012, 08:55
A ja właśnie umówiłem się do ASO (KIELCE) "PRAWIE PO DRODZE DO ŁODZI JAK BĘDĘ ŚMIGAŁ" z tego względu że już od ostatniej wymiany oleju :) pyknęło mi w zaokrągleniu 10 000 ( samochód mam przejechane 41 000 ) ale czy to prawda to jeden pieron wie go tam ? wymieniam OLEJ co 10 tysiu i już ( a w aso proponowali mi castrola, shella i hondowskiego po ok. 80 zł za litr ) aaa i podobno teraz jest 15% zniżki właśnie za bańkę hondowską. Obecnie miałem zalany wóz "bp 5000 5w 30" i wsio ładnie chodzi :) zero wycieków (stan olejowy na bagn. w porządku ) Goście w zakładzie powiedzieli że głównie ludzie łykają Castrola....

kurf.. sam już nie wiem jaki wybrać.

wojtek9972
25-04-2012, 09:23
80 zł. za litr ?, to przecież jawna granda. Kupiłem tydzień temu w sklepie AUTO KLINIKA w moim mieście Shell Helix Ultra 5W40 za 89 zł. za bańkę 4 litry. Wcześniej w internecie widziałem taki sam za 98 zł też za 4 litry.

WADE1982
26-04-2012, 10:58
80 zł. za litr ?, to przecież jawna granda. Kupiłem tydzień temu w sklepie AUTO KLINIKA w moim mieście Shell Helix Ultra 5W40 za 89 zł. za bańkę 4 litry. Wcześniej w internecie widziałem taki sam za 98 zł też za 4 litry.

Castrol po 50 zł za litr, hondowski za 80zł :P także jadą z koksem :)

Mam jeszcze pytanko: ile wchodzi oleju ? 3,8l czy 4,1l ? (w aso powiedzieli mi, że 4,1) Ufiak 1,8 benzynka dziękówa z góry !!

yeti103
15-10-2012, 22:24
Mam hondę Civic 5d 1.8i VTEC, -Sport (140PS) na przeglądzie gwarancyjnym prosiłem żeby mi wlali lepszy olej bo dużo jeżdżę autem i dali mi olejem SHELL HELIX ULTRA AV-L 5W-30 czy zostać przy tym oleju czy zmienić na coś jeszcze lepszego ????

mam jeszcze jedno pytanie czy jest duża różnica pomiędzy 5W-30 , A 5W-40 który bardziej polecacie do mojego silnika ??

jump23
15-10-2012, 23:02
kolego ale ten olej jest dobrym olejem więc po co zmieniać jak najdłużej na nim jeździj i wymieniaj max co 15 tyś i będzie wszystko ok

A M E N.

r7.

yeti103
16-10-2012, 23:11
ok dzięki za poradę , nie będę zmieniał chociaż dużo osób co do oleju marki też wybiera mobl firmę ale wydaje mi się że ten też jest super .

Geloo
11-03-2013, 12:50
Proszę o poradę. Mam wersję benzynową 1.8 i stoję przed faktem wymiany oleju. Auto zakupiłem w zeszłym roku w niemieckim salonie i mam obecnie zalany olej oryginalny z HONDY HFS 5W-40.
Nie mogę dostać tego samego, więc zastanawiam się nad jakimś dobrym odpowiednikiem np. Castrol lub Shell. Czy możecie mi coś polecić?
Wymieniam olej średnio miedzy 15 a 20 tys. km.
Auto użytkuję normalnie jako miejski samochód rodzinny :))

Z góry dziękuję za porady!

syriuszteam
11-03-2013, 13:01
Witaj Geloo.
Poświęć nieco czasu i poczytaj wątek w którym piszesz. Temat jest wyeksploatowany do dna. Masz chyba wszystkie możliwe opinie na tak i na nie, co do wielu producentów i ich produktów.
Najistotniejsze jest spełnienie zaleceń producenta co do jakości i klasy lepkości. Te masz zawarte w dokumentacji samochodu. Reszta to doświadczenia indywidualne użytkowników i ich preferencje. Czytając dowiesz Się np. że Honda "nie lubi" Castrola (choć ja np. na nim właśnie jeżdżę ):szok:. Spotkasz zagorzałych fanów Motula, ale to nie znaczy, że ten właśnie jest jedyny.:)
Proszę poczytaj i dokonaj wyboru.

Geloo
11-03-2013, 13:13
Dziękuję z szybką reakcję. Właśnie problem w tym, że tam gdzie dwóch Polaków, tam trzy opinie :))
Nie mam nie wiadomo jakich wymagań co do oleju, chcę po prostu kupić coś co jest bardzo popularne. Nie chcę też przeglądać postów, bo przeczytanie nie ułatwi mi podjęcia decyzji.
Proszę tylko o jakąś propozycję danego produktu bez rozpisywania się o jego wadach i zaletach.
Syriuszteam, jeśli jeździsz na Castrolu, to proszę podaj mi dokładne dane tego oleju i jeśli nikt inny nie poleci mi innego produktu, to pewnie wezmę pod uwagę tylko twoją propozycję za którą oczywiście z góry bardzo dziękuję :)

syriuszteam
11-03-2013, 13:36
Nie ma za co dziękować :D Nie podam, bo ja ujeżdżam 1,7 ctdi i niekoniecznie ten będzie dobry dla Twojego.
W naszej strefie klimatycznej praktycznie każdy 5W40 sprawdzi się do rodzinnego toczenia po mieście. Wybierz jednak sam:D
Gdyby to miał być prezent wybierany przeze mnie, to mógłbyś Się spodziewać Motula lub Shella Helix Ultra.
Pzdr.

Geloo
11-03-2013, 13:48
o i o to mi chodziło, mam między czym wybierać dzięki:)

szczurek111
13-03-2013, 01:09
Po pierwszym przeglądzie w ASO po 20000 km (w lipcu 2011) wlali mi Castrol Magnatec Proffesional 5W30 (tak przynajmniej jest na fakturze, no chyba że oszukali i lali to co mieli pod ręką). W grudniu byłem u swojego mechanika i poprosiłem o ten sam olej, bo uznałem, że jak wiem co było lane do silnika to leje to samo (moja hania ufo 1.8i VTEC)

zajceff
13-03-2013, 16:45
Po pierwszym przeglądzie w ASO po 20000 km (w lipcu 2011) wlali mi Castrol Magnatec Proffesional 5W30 (tak przynajmniej jest na fakturze, no chyba że oszukali i lali to co mieli pod ręką). W grudniu byłem u swojego mechanika i poprosiłem o ten sam olej, bo uznałem, że jak wiem co było lane do silnika to leje to samo (moja hania ufo 1.8i VTEC)

Też mam zalane auto Castrolem tylko EDGE 5w/30 , silnik 1,8Benzyna przebieg 63000 i nie widzę jakiś problemów co do tego oleju :D

Panowie mam pytanie tak jak wyżej napisałem posiadam wlany olej w silniku Castrol EDGE 5W/30 i niebawem będę musiał zmienić . Czy wybrać to samo co posiadam czy zalać innym olejem ? Może inną firmę . Proszę o info z góry dziękuje .

EDIT: polecam funkcję edytuj - wtedy nie trzeba pisać "jak napisałem powyżej" i jest zgodnie z regulaminem :)

Karle84
05-05-2013, 21:20
Witam wszystkich. Jestem tutaj nowy bo od niedawna posiadam Civic VIII (1.8 140KM). Moje pytanko dotyczy jakiego oleju teraz mam użyć w moim autku. Sprowadzone zostało z Holandii, w bagażniku zostawiono litrowy baniaczek z olejem shell helix HX7 C(cold start) 5W-40. Jaki teraz wlać przy wymianie?????? czy shell ULTRA 5W-40 moze być????

rambo7
06-05-2013, 13:04
nie może być :p ... to doskonały olej do tego silnika.

Crisownik
06-05-2013, 13:18
Nie tylko do tego :)

tez mam u siebie Shell Helix Ultra 5W 40 w VIgenie. Na liczniku prawie 215tys. km a w porównaniu z poprzednim Motulem zużycie spadło o prawie polowe.

Jak pisze prezes. Bardzo dobry olej :D

Karle84
06-05-2013, 22:31
panowie ale ten HX7 to półsyntetyk a ultra to syntetyk. czy nic sie nie stanie jak teraz zaleje go syntetykiem? autko ma przejechane 149 tys.

rambo7
06-05-2013, 22:49
wydaje mi się że typowo ktoś zamierzał sprzedać auto i nalał tym razem tańszy olej, po prostu.
czy stanie sie ? - tak stanie się ! ... polepszy mu się od razu.
Od początku z pewnością był syntetyk.
Poza tym sam piszesz nieściśle, Karle84 jeśli piszesz że shell helix HX7 C(cold start) 5W-40 to to jest syntetyk, jesli miało być 5W-30 - to jest to syntetyk jeśli 10W-40 to jest to pół syntetyk.
Jeśli decydujesz się na shell helix HX7 10W-40 to odradzam, lepiej Shell Helix Ultra 5W 40 nie ważny jest przebieg, ważna jest kondycja silnika. Jeśli kondycja jest słaba to i żur z kiełbasą nie pomoże. jeśli dobry, a zakąłdam że tak bo jednostka 1,8 jest całkiem mocna to Shell Helix Ultra 5W 40 to idealny wybór!
Niby co ma się stać? masz jakieś złe doświadczenia z tym olejem? im szybciej go zmienisz tym lepiej.

Karle84
07-05-2013, 21:35
Bardzo dziękuje za info....pozdrawiam.

Dulski
10-05-2013, 12:32
Witam,

A co sadzicie o Mobil 1 New Life 0W 40? uzywals ktos tego oleju w 1.8 ?
Dzieki

qbaxs
09-06-2013, 12:28
Poprzednie auto - Accord 2.0 zalałem Motulem 8100 0W30, a nie wiedziałem jaki był wcześniej i żadnych złych objawów nie było, powiem że odczułem poprawę, czuć różnicę, olej jest rzadszy przez co szybciej smaruje (zwłaszcza zimą) i jest przeznaczony do silników które wysoko się kręci, a takimi są Hondy.
W Civicu też będę zmieniał właśnie na Motula 8100 0W30

tifosi1916
09-06-2013, 12:36
Ja w Civicu 1,8 od 85 000 km leję Mobil 1 EPS. Mechanik zauważył już w kilku samochodach, że lejąc ten olej prawie nie ma jego ubytków między wymianami (10-15 kkm).

Hayabusa
09-08-2013, 14:23
Niedawno zalałem olej 0W20 przy przebiegu 105 tyś km. Nie mam żadnych problemów, a zauważyłem że silnik ciszej pracuje.

rambo7
09-08-2013, 15:01
w lato przy +38stC ... masz zalany 0W20 wow ! ...nie wiem co fachowcy na to? ale moim zdaniem cicho, to on długo nie pochodzi...

Hayabusa
09-08-2013, 15:13
Taki olej zaleca Honda i też taką dostałem odpowiedź od Honda Motor

rambo7
09-08-2013, 15:22
szok! Panie ...szok! :szok:

zaleca a jakże :), ... zaglądałeś na ten diagram w książce do jakich max temperatur należy stosować parametr "20"? - to spojrzyj w książkę :), w tej kwestii sie nic nie zmieniło od 30 lat. Tam widać dokładnie ... do jakiej maksymalnej temp. otoczenia nadaje sie ten olej, ... kolego na pewno na 100% on sie nie nadaje do otoczenia w którym panuje temp. jaka mamy (miewaliśmy) obecnie +38stC. ale ... Twoje auto - Twoja sprawa, jeśli ASO zwolniło Cię od myślenia ..no to ok z nimi będziesz się dochodził ewentualnie :), więc powodzenia.

Hayabusa
09-08-2013, 15:28
Taki oto list dostałem

Witam,

Jak najbardziej może być 5W40
My zalecamy olej Hondy paliwooszczędny 0W-20 dostępny do zamówienia w ASO Honda na terenie kraju.

Pozdrawiam
Andrzej L.
Customer Relations Section

Honda Motor Europe Limited
(Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością)
Oddział w Polsce
ul. Puławska 381
02-801 Warszawa
tel: +48 (22) 545 7 999
fax: +48 (22) 545 75 80
www.honda.pl
e-mail: honda@honda.pl

rambo7
09-08-2013, 15:39
no wiec właśnie, w tłumaczeniu forumowym brzmi to tak:
jak najbardziej wręcz wskazane dla naszych warunków mieć 5W-40 (w takie lato jak obecne szczególnie "40" przynajmniej "40").
ale po co panie ... możesz zalać gówno 0W20 które nam zalega i nie mamy co z tym zrobić.
poczytaj:
http://www.fakt.pl/Czy-zmieniac-olej-Jesli-tak-to-na-jaki-,artykuly,165907,1.html
a szczególnie ten fragment: (...) Jeśli jednak mamy do wyboru oleje 5W-30 i 5W-40, wybór ma poważne konsekwencje niezależnie od pory roku.(...) - facet, omawiając parametr "30" do "40" już się zastanawia nad konsekwencjami nalania "30"ki! ! a Ty mówisz z przekonaniem że "20" będzie ok bo tak zaleca aso.
W upał +38stC! ... temat już był kilka razy na tapecie, może nie czytałeś bo był wałkowany w innej generacji VI, ale po co czytać o olejach, jak można ślepo wierzyć aso.

Hayabusa
09-08-2013, 15:42
Skoro producent przewiduje taki olej do danego modelu/silnika to za bardzo nie wiem dlaczego się tak "zdenerwowałeś"

Pewne znacie tą tabele
12950

rambo7
09-08-2013, 15:50
ja się nie "denerwuję" bo to nie moje auto :), do przemyśleń tylko pozostawiam kwestię "eko" m.in "paliwooszczędny" itd, w jakich warunkach to się sprawdzi to "20" ...wtedy kiedy na polu -28stC i wtedy kiedy +38stC ...i nic Ci to nie mówi? ... tak na logikę ... jeśli nie? ... to jeździj na nim dalej :).
Powiem tylko tyle że tego silnika (panewki, pierścienie) to w technologii promu kosmicznego nie zrobili.

Ragathol
09-08-2013, 16:43
Ja mam wlany Valvoline VR1 Racing 5w50 pełny syntetyk (przeb. 73 tyś silnik 1,8), czyli zachowuje swoje właściwości między -30st C a +50st C.

rambo7
09-08-2013, 22:59
Lord_Nikkon nasz admin żyjący w Japan twierdzi że oleje 0W-20 to nieporozumienie i chetnie by zmienił na co innego ale w Japonii o inne oleje trudno - poczytaj co ciekawego pisano na forum o 0W-20. Ciekaweostką jest to że 0W20 to nie jest syntetyczny olej. Poczytaj Hayabusa też na innych forach, moje uwagi nie są odosobnione. Generalnie dla warunków polskich olej 0W20 na pewno nie jest dobrym wyborem.

Marlon
04-09-2013, 11:58
Lord_Nikkon nasz admin żyjący w Japan twierdzi że oleje 0W-20 to nieporozumienie i chetnie by zmienił na co innego ale w Japonii o inne oleje trudno - poczytaj co ciekawego pisano na forum o 0W-20. Ciekaweostką jest to że 0W20 to nie jest syntetyczny olej. Poczytaj Hayabusa też na innych forach, moje uwagi nie są odosobnione. Generalnie dla warunków polskich olej 0W20 na pewno nie jest dobrym wyborem.
Piszesz takie bzdury, że specjalnie się tu zarejestrowałem zeby zareagować. Przeczytaj sobie np. cały wątek olejowy na forum Accorda:
http://www.accordklubpolska.pl/viewtopic.php?t=4962&postdays=0&postorder=asc&start=0
Dowiesz sie, że do ciasno spasowanych benzynowych silników Hondy zalecany jest od lat olej 0W20 ewentualnie 0w30. Dowiesz się, że jak wielu użytkowników w naszym klimacie stosuje w Hondach oleje serii 0W-. Dowiesz się, że wielu leje ten olej do leciwych już Hond, nawet przechodząc z olejów 10W i nic się nie dzieje. Nikt nie zatarł silnika jezdżac na tak rzadkich olejach. Osobiście leję do CR-V III 2,0 amsoila 0W-30 ( wcześniej był ory Hondy 0W-20 ) i zero zużycia pomiędzy wymianami. Inni mają podobnie. Taki olej przewidzieli konstruktorzy tego silnika i tego się nalezy trzymać. A co do oleju ory Hondy, to od 2 lat jest zmieniony dostawca i olej 0W-20 jest to pełny syntetyk ( ten wcześniejszy też zresztą spelniał normy A1, B1, A5, B5). Olej 0W20 lub 0W30 jest najlepszym wyborem dla silników Hondy serii R również w Polsce i nawet w upały, ponieważ temperatura robocza silnika jest stała ( po to jest układ chłodzenia ), natomiast przy rozruchu zimnego silnika olej taki szybciej dociera we wszytskie miejsca ciasno spasowanych elementów.

Jeśli rejestrujesz Się na Forum to zapoznaj się z proszę Regulaminem i stosuj Się do zawartych w nim ustaleń. S-team

Hayabusa
04-09-2013, 12:08
Zrobiłem już 3 tyś km na tym oleju (0W20) i jest ok, nie musiałem dolewać oleju. Nie widzę problemu z stosowaniem tego oleju, skoro jest zalecany/dopuszczany przez producenta. Samochód był kupiony w Polsce i taką mam też książkę gwarancyjną i instrukcje obsługi. Skoro jest tam napisane 0w20 to dlaczego nie można go stosować ?

rambo7
04-09-2013, 12:15
Piszesz takie bzdury, że specjalnie się tu zarejestrowałem zeby zareagować.
to nie czytaj i stosuj co chcesz do woli.

Dowiesz się, że jak wielu użytkowników w naszym klimacie stosuje w Hondach oleje serii 0W-.
co Ty nie powiesz, faktycznie niespotykane i niesamowite... niczym mega sensacja.

Dowiesz się, że wielu leje ten olej do leciwych już Hond, nawet przechodząc z olejów 10W i nic się nie dzieje.
na tym forum takich użytkowników nie spotkałem, z 40 zszedł do 20. (ja piszę o parametrze 40) Ty od rzeczy, bo nie rozumiesz co czytasz...

Nikt nie zatarł silnika jezdżac na tak rzadkich olejach.
fest mi rewelacja, a Ty umiesz rozumieć co czytasz? mam duże wątpliwości... ja nie piszę o rzadkich olejach jeśli nie wiesz co to jest parametr 20 /30 / 40 itd to do kogo ta mowa?

Olej 0W20 lub 0W30 jest najlepszym wyborem dla silników Hondy serii R również w Polsce i nawet w upały, ponieważ temperatura robocza silnika jest stała ( po to jest układ chłodzenia ),
to ja mam zupełnie inne zdanie na ten temat, bynajmniej ja nie znam nikogo kto ma Rkę na oleju 0W-20.
wyjustowałem to co jest totalną bzdurą! i z kolei ja muszę zareagować, takie informacje obniżają poziom tego forum, nie masz pojęcie o czym piszesz.
pytanie retoryczne, Zatem dla kogo są oleje 10W60?

generalnie jeśli chcesz polemiki na ten temat to gdzie indziej, bo jeśli zarejestrowałeś się tu tylko po to by opowiadać mądrości to najpierw musisz dopełnić Regulaminu a tego nie zrobiłeś, wiec jeśli chcesz to możesz to jeszcze zrobić bo nie ma wyjątków.

jak chcesz kolego Marlon się do edukować i nie czytac bzdur na innych forach to napisz swoje rewelacje do Shella może będą chcieli na ten temat pogadać, bo mi się nie chce http://www.płaneta.pl/index.php/klasyfikacja.html?02f2ce569464a0a24ff20ce658922200 =fb4862bdd26438c7c3957778825e8cee
cytat:
"W naszej strefie klimatycznej zaleca się stosowanie olejów o następujących klasach lepkości:
syntetyczne 5W-40
półsyntetyczne 10W-40
mineralne 15W-40"
więc pogadaj sobie z nimi i innymi mądrzejszymi w tej sprawie, i "nawróć" ich bo piszą wg Ciebie takie bzdury - że trzeba reagować! a są głównym dostawcą olei dla Hondy w Polsce.

Skoro jest tam napisane 0w20 to dlaczego nie można go stosować ?
Kto powiedział i tu na forum napisał że nie można? można każdy robi ze swoim autem co chce!
Takiej informacji "nie można stosować 0W-20" tu na forum nie znajdziecie.

Marlon
04-09-2013, 14:08
Nic nie poradzę na Twój powiedzmy, hmm specyficzny konserwatyzm. Tu masz oficjalne zalecenia Hondy co do stosowania olejów w ich samochodach:
http://8g.hondaclub.cz/files/J_Jetter_Honda_042109.pdf
Zobacz w jakich zakresach temperatur chodzi 0W-20 i, że jest to nawet +40 stopni C ( temp. powietrza )

A dla kogo jest 10W-60? Nie dla silników Hondy bynajmniej.
Tutaj masz oficjalny list Hondy Poland w odpowiedzi na interwencję kolegi z forum accorda co do lania takiego oleju przez ASO:
"Szanowny Panie,

Dziękujemy bardzo za pismo z dn 11.03.2013r. i wszystkie uwagi w nim zawarte.

Podzielam Pana opinię dotycząca stosowania oleju Shell 10W60 w silnikach samochodów Honda. Jest niewiele silników, które naprawdę potrzebują pełno syntetycznych 10W60. Są to typowo wyczynowe silniki o wysokim zakres obrotów, dużym skoku i prędkości tłoków, przez co pracujące w bardzo wysokiej temperaturze i wytrzymujące bardzo wysokie skoki ciśnienia. Duża różnica między lepkością dynamiczna i kinetyczną niekoniecznie się sprawdza w codziennej eksploatacji, czego przykładem mogły być opisywane przez Pana problemy z samochodem Civic 1.8 ( szerszy zakres lepkości, mniejsze rozrzedzanie wraz ze wzrostem temperatury). Poza tym sama lepkość nic jeszcze nie mówi o pozostałych parametrach. A więc jak szybko, albo jak wolno się starzeje, jak dobrze, a zwłaszcza jak długo chroni silnik przed korozją i szkodliwymi osadami, itd.

Stanowisko Hondy w tej sprawie przedstawialiśmy naszym dealerom kilkakrotnie. Już w 2009 roku stwierdziliśmy kilka przypadków zalania silników olejem Shell Racing 10W-60. Wysłaliśmy wtedy instrukcję, że olej ten nie jest dopuszczony do stosowania w żadnym silniku Hondy, sugerując m.in. że w silnikach benzynowych zastosowanie tego oleju wpłynie na zwiększone zużycie paliwa oraz narazi klienta na niepotrzebnie wysoki koszt, a zalanie nim silnika wysokoprężnego z filtrem
DPF doprowadzi do znacznego skrócenia żywotności tego filtra.

W tej chwili każdy dealer Hondy Poland jest zobowiązany do wykonywania obsługi samochodów Honda zgodnie z instrukcjami i biuletynami technicznymi dostępnymi w elektronicznym systemie Maris. Jest tam dokładnie napisane jakie oleje należy stosować do jakiego modelu. Klient jest również o tym poinformowany w Instrukcji Obsługi danego modelu, gdzie jest podana klasa oleju (tu: ACEA A3/B3, lub ACEA A5/B5), dopuszczalne lepkości i informacja o tym, że silnik zużywa olej i należy regularnie sprawdzać poziom oleju, np. podczas tankowania paliwa. Każdy klient potwierdza fakt zapoznania się z instrukcja obsługi własnoręcznym podpisem. W najbliższym czasie planujemy uzupełnić naszą stronę internetową o informacje dotyczące korzyści jakie klient ma ze stosowania oryginalnych części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Oczywiście mając swój olej Hondy, cały czas rekomendujemy naszym dealerom i klientom stosowanie naszych produktów ( ulotki, akcje e-mailingowe ). W załączniku do maila, wyślę również informację na ten temat.

Każdy nasz dealer to niezależna firma związana z nami umową dealerską. Z uwagi na regulacje prawne dotyczące swobodnej konkurencji, nie możemy zakazać dealerom korzystania z własnych dostawców sprzedawanych produktów. Oczywiście jeśli stosowane materiały mogą zaszkodzić naszym produktom i klientom, stosownie reagujemy co ma odbicie w okresowych audytach i ocenach dealera. Proszę mi wierzyć, że oferowanie klientom najwyższej jakości usług i produktów jest naszym priorytetem, a standardy dealerskie powinny zapewnić maksymalne zadowolenie klienta. O Pana uwagach i zastrzeżeniach został poinformowany dealer (...). Niestety nie wiem czy dotyczyło to tych dealerów. Nie wymieniałem również Pana nazwiska bo jak zgaduję woli Pan pozostać anonimowy dla dealera.

Przepraszam w imieniu swoim i obsługującego Pana dealera, za wszelkie kłopoty które Pana spotkały i życzę przyszłego zadowolenia z naszych produktów i usług.

Z poważaniem "

Tyle w temacie i warto sie uczyć całe życie
pozdrawiam.

ps. producentem olejów OEM dla Hondy jest Indemitsu, a Shell tylko ma podpisane umowy z dielerami w PL, a tu jak wiadomo decyduje ekonomia i zysk, a nie najlepszy dobór oleju do silnika

syriuszteam
04-09-2013, 14:44
Marlon.
Jesli przeczytasz ze zrozumieniem to co sam piszesz i co cytujesz, to zrewidujesz albo i zweryfikujesz Swoje stanowisko.
Nie zwalnia Cię to jednak ze stosowania Regulaminu.
Powołane przez Ciebie Forum Accorda też zawiera setki polemicznych wypowiedzi i wcale nie oznacza to bezwlględnych racji któregokolwiek z piszących.
Piszesz w post scriptum o decydującym wpływie ekonomi i zysku a chcesz nam wmówić, że tylko Honda Poland kieruje się "dobrem klienta" i lekceważy zyski Indemitsu z którym jest związana ?
Jeśli tak sądzisz, to oceń też takie stwierdzenie: "Głupi pisze co wie. Mądry wie co pisze".
Pozdrawiam i jeszcze raz zachęcam do stosowania Regulaminu. Bez względu na Twoje poglądy w tej czy innych kwestiach.

Butler
04-09-2013, 16:44
Lejcie sobie oleje... I tak niemal połowa z nich to podróbki nic nie mające wspólnego ze swoimi oryginalnymi odpowiednikami, nie wspominając o zachowaniu norm API/ACEA czy SAE.
Niestety wiem co piszę, audytowałem próbki Castrola ;)
Osobiście używam 0w30 Motula8100 Eco-clean 0W-30 , ale korzystam ze znajomości by ktoś mi nie próbował sprzedać czegoś innego
ps. tabela doboru oleju wg Motula (http://ew5.earlweb.com/search.php?subset=168&category=6&sector=9&site=41&region=59&language=13&brand=45)

rambo7
10-09-2013, 11:37
co do olejów które mienią się "Eko", "Ekonomy", "Energy" itp. to trzeba się chociaż na chwilkę zastanowić "... ale o co chodzi?..." trzeba sie zastanowić czy chodzi nam o: "oszczędzanie" silnika? czy oszczędzanie na silniku? w obecnych trendach motoryzacyjnych koncernom na pewno nie zależy na tym pierwszym do tego muszą spełniać coraz bardziej rygorystyczne wytyczne "normy" które lobbują zieloni, a jak wiemy zieloni to jedyna słuszna, pożyteczna i właściwa Idea, to oni właśnie najbardziej martwią się stanem technicznym naszych silników i bezpośrednio środkami smarnymi - które to, oczywiście są najlepsze, bo... bo tak pisze w książce obsługi :).

Alix
10-09-2013, 13:59
Koncernom w pseudoekologię graj - im krócej auto ma życia rynkowego (w latach 90. było to średnio nawet 13 lat, obecnie stojące w salonach auta szacuje się na żywotność rzędu 7 lat do czasu kiedy naprawy będą nieopłacalne), tym więcej można wypchnąć na rynku pierwotnym. A jest to pseudoekologia a nie ekologia - jak się domyślacie nie ma 100% recyklingu, szczególnie w naszym kraju, już nie mówiąc ile magicznego CO2 do atmosfery trzeba wypuścić żeby jedno auto wyprodukować... Dlatego ja też zalecenia producenta szanuję, ale z przymrużeniem oka i wlewam sprawdzony Shell Helix Ultra 5W30 i to co max. 12 tys. km, bo chcę swoim autem pojeździć a być może i dzięki temu warto go będzie zostawić w rodzinie...

paprociak
10-09-2013, 22:21
Krótko i na temat 0 w 30 oryginalny hondy albo schell 5 w 30 to najlepsze oleje

endrius86
28-10-2013, 20:22
Witam, jestem świeżym nabywcą Hondy Civic 1.8 Sport 2009 r z przebiegiem 72 000 km. Przyszła pora na obowiązkowe wymiany i co się okazuje zakupiłem już olej Shell 5W30 a pod maską wygrzebałem karteczkę z poprzednią wymianą oleju gdzie zaznaczone jest że wlano olej 10W40 co mnie ogromnie zaskoczyło... i teraz co z tym fantem... Komu przyszło do głowy lać taki olej ?
Czy wymiana na 5w30 nie zaszkodzi silnikowi (tyle razy czytałem o "rozszczelnieniach silnika"). Silnik suchy i po przejechaniu co prawda zaledwie ok 3 000 km nie zauważyłem ubytku oleju. Proszę o porady.

Pierwsza: Wróć do pkt 2 Regulaminu. Druga: Użyj wyszukiwarki i czytaj co już napisano. Trzecia: Nie, nie zaszkodzi.:D

rambo7
30-10-2013, 08:45
więc sprzedawca nie chciał inwestować i poszedł w minimalizm, dobrze że nie zalał olejem rzepakowym z Biedronki :). Koniecznie wylej 10W i nalej to co należy. Silnik się nie rozszczelni !!! olej 0W czy 5W to nie rozpuszczalnik!

Bari
29-11-2013, 15:30
Silnik się nie rozszczelni !!! olej 0W czy 5W to nie rozpuszczalnik!

rambo7 ma rację, ktoś to puszcza na rynek i wiele osób takimi zalewa.
Poprzednio mój był zalany 5w30(nie wiem jakiej marki), ja zalałem 0w30 castrola i róznice są:
-zimny silnik pracuje dużo ciszej
-szybciej dochodzi do tej dobrej temperatury(nie wiem jaka w tym zasługa oleju)
-i spalanie zauważalnie niższe napewno po mieście.

Sam miałem zalewac Motulem ale znajomy z Hondy wybił mi to z głowy gdyż ja robię autem 6-do 8 max tys.km na rok i wymieniam niezależnie od przebiegu co rok.
Robie przeważnie krótkie przebiegi, nieraz nawet nie zdąży mi sie rozgrzać więc wybrałem 0W. Nie żałuję , ale kazdy ma swoje zdanie i to on płaci i on tym będzie jeździł. pozdrawiam;)

Butler
29-11-2013, 16:03
Ja miałem castrola 0w30, przesiadłem się na motula 0w30 i silnik (zimny) zauważalnie ciszej zaczął pracować.
Castrol moim zdaniem nie robi dobrych olejów. Marketing ma świetny, w każdym niemal markecie na pólkach stoi.
Ale jeśli ktoś chce zalać dobry olej (a niekoniecznie płacić więcej) to polecam właśnie Motul, Amsoil, Fusch...
I kupować trzeba z pewnego źródła bo jest bardzo dużo podróbek na rynku które psuję opinię dobrym olejom.

Bari
29-11-2013, 16:35
ja wszystko kupuję w InterCarsie takze oni nie moga sobie pozwolić na jakies badziewia. Nie lałem motula gdyż mi sie nie opłaca inwestowac na 6 tys przebiegu rocznego. W tej cenie miałem castrola filtry i robiocizne. Fajnie ze sie przesiadłes z castrola na Motula i widzisz taką różnice. Mnie chodziło o różnice między 5W a 0W , chciałem Motula ale zalałem Castrolem bo różnica w cenie/mój przebieg roczny. Pozdrawiam

Butler
29-11-2013, 17:03
Nie mam problemu ze zrozumieniem. Za to Ty mógłbyś się precyzyjniej wypowiadać.
Gdzie napisałeś o różnicy 0w30 i 5w30? Nie wiesz jakiej marki olej miałeś wlany wcześniej, ale Castrol poprawił Ci pracę silnika - ok.
Ale za chwilę nic nie określając porównałeś Motula do Castrola i wybrałeś ten drugi. Moim zdaniem ten wybór to błąd. Wybrałeś oszczędności rzędu kilkunastu złotych w skali roku kosztem lepszego oleju.

Bari
30-11-2013, 02:31
bez sporu to mój wybór. U mnei na mieścinie doszłaby przesyłka bo nikt akurat Motula nie miał dostepnego także koszta rosną a tak miałem i olej i filtry w cenie samego motula + przesyłki przeczytaj powoli jeszcze raz i zobaczysz gdzie wymieniłem tak po - (myślnikach) 3 róznice.

Butler
30-11-2013, 07:47
Po myślnikach wymieniłeś różnice między niewiadomym olejem który miałeś wcześnie zalany (5w30) a Castrolem (0w30), a nie miedzy Castrolem a Motulem który miałeś zamiar wlać.
Nadal nie widzę przewagi Castrola poza kwestiami budżetu (znikomymi w skali roku - zresztą ile? 10-20%?).
Przeczytaj więc uważnie Ty jeszcze raz co napisałem bo ja wiedziałem co mam wcześniej zalane, wiedziałem co nowego wlewam i opisałem Ci moje spostrzeżenia.
Pewnie że to Twój wybór... Ale bądź świadomy że wybrałeś najgorszy olej z 0w30.
Mogę przytoczyć kilka relacji po remontach silników w których był zalany Castrol, tylko musiał bym poszukać u siebie w archiwum.
Remonty bezpośrednio nie były spowodowane przez olej, ale stan części ewidentnie wskazywał na nie najlepsze smarowanie.
Zresztą mam bezpośrednio do czynienia tą branżą.
Poza tym nie podoba mi się Twój bezpodstawnie agresywny stosunek do mnie ("czytaj ze zrozumieniem - wyedytowane").
Myślę że dyskusja z Tobą to już bezsensowna polemika więc nie mam Ci już nic więcej do napisania.

Bari
30-11-2013, 10:43
Pewnie że to Twój wybór... Ale bądź świadomy że wybrałeś najgorszy olej z 0w30.
Mogę przytoczyć kilka relacji po remontach silników w których był zalany Castrol, tylko musiał bym poszukać u siebie w archiwum.
Remonty bezpośrednio nie były spowodowane przez olej, ale stan części ewidentnie wskazywał na nie najlepsze smarowanie.

We wcześniejszym poście sam miałes zalany Castrolem i o różnice mdz Castrolem a Motulem nie byłeś "mądrzejszy" , tak ja i ja teraz. Obiecuje Ci że w Marcu zaleje Matulem i nie będę agresywny dla Ciebie. Nie no wyluzujmy już i nie zaśmiecajmy tego wątku. pozdro:)

rambo7
30-11-2013, 15:29
Widzę temat wiecznie żywy nadal żywy, mimo wszystko Butelr obiektywnie czytając z boku to chyba Ty bardziej narzucasz swoją rację ... ale nie o to chyba chodzi w całym wątku.
Temat olejów jak czytam fora absolutnie zawsze sprowadza się do tego że Motul jest najlepszym olejem i jedyną słuszną opcją :), a jak ktoś pisze inaczej to musi być "wyprostowany", a jak już Castrol.... to obligatoryjny syf :).

Ale bądź świadomy że wybrałeś najgorszy olej z 0w30.
Mogę przytoczyć kilka relacji po remontach silników w których był zalany Castrol,

oczywiście pisząc to po prostu powielasz utarte treści ... i nie musisz zaprzeczać bo takich treści jak Twoje czytałem mnóstwo tak jak by wszyscy pochodzili z Klubu Motula :).
nie ważne ... generalnie Bari postąpił bardzo roztropnie i optymalnie, i mogę Cię zapewnić Bari że silnik od Castrola nie ucierpi :), bo moim zdaniem ten Castrol co zalałeś jest jednym z lepszych olei :). Ja bym na Motula przy taki postawionej argumentacji nie zmienił.
Castrol ma dobrą reklamę , ale Motul jest przereklamowany.
wiec zdanie kontra zdanie :).
Ja jeżdżę wyłącznie na Castrolach (ostatni zalew to Valvoline dla próby).
Mój kolega ma w Roverze z 1991r silnik Hondy 1,6 vti ma około 480tys km od 20 lat na Castrolu ... i zapewniam Cię Butler motor igła.

Nie ma się co przepychać w temacie olei. Oleje panowie to tajemnica koncernów i jeśli do tankowca podjeżdżają cysterny rożnych marek najczęściej wtedy bez oznaczeń to później mamy tak naprawdę te same oleje tylko w innych bańkach.
Bazy olejów robią 3 formy na świecie. Na pewno nie jest to Mobil :) ale m.in British Petroleum czyli ...owszem Castrol.
A z BP bierze olej firma Motul... więc i olej musi być droższy .... a jak jest droższy (bo musi) no to musi być przecież lepszy :) ot cała filozofia Motula :).

Niemcy mają to do dziś, że jak coś jest tanie, to musi być do dupy, jak za to samo zapłaci 3 razy tyle to jest ok, to jest dobre :).

Alix
30-11-2013, 18:44
Tak naprawdę trudno normalnemu użytkownikowi chyba racjonalnie powiedzieć, który olej jest najlepszy. Różnice na poszczególnych są w praktyce minimalne i na granicy subiektywnych typu "równiej chodzi"... Nikt z Was tego na kompresji, hamowni czy przebiegach 100tys. km w podwójnie ślepej próbie nie sprawdza. Druga sprawa, że mówienie że "Castrol jest zły a Motul dobry" czy odwrotnie to takie uogólnienia, jak mówienie komuś że np. Samsung to dobra firma, tylko, że on akurat nie chce kupić telefonu, ale lodówkę... Tutaj jest choćby kwestia taka, że część z nas ma silniki benzynowe, część diesle (dodatkowe kwestie - low sapsy, klasy API itd.)...

Jak mówimy o Castrolu, to o jakim? Mamy długo żyjący SLX (lany obecnie przez niektóre ASO Hondy, dzięki czemu piszą okres międzyprzeglądowy co 20 tys.), Edge dedykowany ostrzej traktowanym / bardziej wysilonym silnikom i Magnatec do tych starszych. Tak więc Castrol 5W30, ale o którym mowa? Trzy różne produkty. Ja na przykład mam z nimi trzy różne doświadczenia... Najpierw spotkałem się z Magnatec, w moim dawnym Fiacie, który jak to Fiat, lał wszelkie płyny z wszelkich lokalizacji :rolleyes: tak więc przejście z Mobil 1 na Magnatec 5W40 gdzie sama częstość dolewek zmniejszyła się o połowę a jak to mawiają "i może i silnik lepiej chodził" wprawiło mnie w pełne zadowolenie z tego produktu. Następny był SLX 5W30 w Toyocie, lany też przez ASO, który niestety powodował uszkodzenie fabrycznych uszczelnień silników 1.6 i 1.8 VVT-i - ale to nie była wcale wina oleju, tylko wada materiałowa tych uszczelnień nakładająca się na złe zalecenia producenta (z autami do których były lane inne oleje mniej było tych problemów). Tak więc nie sprzeciwiałem się laniu SLXa 0W30 do ufoka, który chodził na nim OK. Z uwagi na ponoć rzeczywiście istotną ilość podróbek, cenę i z polecenia zalałem jednak potem Shell Helix Ultra 5W30, który wydaje mi się, że autku trochę lepiej służy, bo chociażby na SLXie miał dyskretne drgania z włączonym audio i klimą, od czasu Shella chodzi na niskich aksamitnie :) Także pozostanę tu przy Shellu, który wydaje się lepszy. Ostatnio zalałem go też żonie w Suzuki zamiast SLXa 5W30 - tu różnicy nie czuję, no ale w końcu Shell tańszy i w garażu na półce wspólna jedna bania na ewentualne dolewki stoi do obydwu :spoko: I w końcu, wysilona turbobenzyna w żelazku - tu mogę już powiedzieć konkrety o oleju bez pierdół typu "równiej chodzi", bo mam pomiar temperatury i ciśnienia oleju. Wyjściowo zalana Shell Helix 10W60, radziła sobie przyzwoicie do 110 stopni, trzymając ciśnienie. Przy dłuższym turbieniu robiło się jednak cieplej, rozrzedzał się i były kłopoty z utrzymaniem ciśnienia oleju. No to wleciał Motul Motorsport 10W60. Cena wyższa, efekt żaden. Dokładnie to samo co Shell - nie był zły, ale po co dopłacać? Potem nadszedł czas wymiany, jakoś kupowałem na ostatnią chwilę i z 10W60 akurat wpadł Castrol Edge - a nuż będzie lepiej. I tutaj porażka kompletna. Już przy 105 stopniach była bryndza z ciśnieniem, dobrze, że już zamontowana była chłodnica oleju, która musiała działać prawie non-stop jak się chciało pocisnąć. Po tysiącu kilometrów wylany w diabły, bo silnika szkoda, zalany Millers Nanodrive 10W60. Drogi, ale warty każdej złotówki. Chłodnica oleju już niemal niepotrzebna... Nie rozrzedza się, Trzyma ciśnienie w niemal każdym zakresie temperatur (w Castrolu na zimnym była "górka"), silnik śpiewa pięknie.

Wniosek z tego, że Castrol ogólnie kiepski? Nie! Zależy jaki i to w jakim aucie... Dla mnie Magnatec był znakomity, SLX pechowy w Toyocie, bezproblemowy w Civicu, Edge z kolei porażka w turbożelazku. Ale może Egde zalany do spokojnego silnika N/A dawałby radę? Nie wiem. Na dziś więc do "normalnych" aut benzynowych leję sobie Shell Helix Ultra (dobra cena / jakość), do wysilonej turbobenzyny Millersa Nanodrive. Castrol jest dla mnie nierówny no i boję się podróbek. Motul... olej OK, ale po co przepłacać skoro Shell równie dobry. Takie są moje doświadczenia, które jak napisałem na początku mają się być może nijak np. do Motula w modowanym mocno turbodieslu, który chwali i leje sobie np. butler :p

Także kłótnia tutaj i to na poziomie ogólników to dla mnie trochę rozmowa ślepego z głuchym :D

Bari
30-11-2013, 20:13
Trudny temat Panowie , tyle co można wywnioskowac ... Ja przy wymianie znów będę się wahał czy zaryzykować z innym olejem choc Edge 0w30 mi odpowiada i wystarcza :) Dużych przebiegów nie robie wymieniam systematycznie oleje jak i filtry. Następnym razem nie bedę się wdawał w takie dyskusje i wywody głębokie, każdy ma swoje zdanie i chwali co inne i tak jak sledziłem rózne tematy o olejach zawsze ten sam problem i fani Motula, shella itd itp. Moge spokojnie potwierdzić ze do R18A2 castrol edge 0w30 nie zaszkodzi w niczym silnikowi i spoko na nim jezdzi . pozdrawiam Hondziarzy :cool:

Alix
30-11-2013, 21:10
Olej o którym piszesz jest markowy i spełnia zalecenia producenta - w zasadzie to jest kluczowe i jest OK. Przy seryjnym, niezbyt wysilonym R18A2, raczej nic więcej nie potrzeba, ani nie ma sensu nadpłacać. Tym bardziej, jak nie robisz dużych przebiegów i systematyczne wymiany :spoko: Bo lepiej nieco tańszy olej zmieniać regularnie i powiedziałbym częściej niż te 20 tys. km, które niby są opcją. Wystarczy spojrzeć do instrukcji, że na inne kraje niż EU jest 15 tys. (myślicie że nasze codzienne drogi są bliższe EU czy Wschodowi - ja myślę, że to drugie :rolleyes: ), a jazda w cięższych warunkach - np. miasto + krótkie dystanse + czasami teren jak dobrze pamiętam z tabelki to wymiana zalecana co... 7500km Dlatego ja jeżdżąc po mieście, często na krótkich dystansach i do tego dość dynamicznie, "krakowskim targiem" wymieniam olej chociaż co 10-12tys., co uważam jest zawsze dużo lepszym dla silnika wyjściem niż lanie najdroższego super-hiper-mega oleju i wymiana co 20 tys. km.

Butler
01-12-2013, 00:23
Mam bliskiego kumpla pracującego na wysokim szczeblu na usługach Castrola.
Te oleje nie spełniają norm które sobą reprezentują... W tych samych pojemnikach nierzadko znajdziecie olej o zupełnie innej klasie. To jak McDonald dla silnika.
Możemy rozkminiać klasy wg ILSAC, SAE, ACEA itd który olej powinien być właściwy dla naszego samochodu, ale co znajdziecie w ich opakowaniu będzie w dużej mierze loterią.
To że ktoś jeździ na tym od lat i jest ok to nic w tym dziwnego. W końcu smaruje bo to jednak olej silnikowy a silniki nie są tak bardzo delikatne by się nagle zatrzeć przy np. innej klasie lepkościowej.
Nie lobbuje Motula jako tego jedynego właściwego, wspomniałem o tym wcześniej. Ale na pewno wszystko inne niż Castrol który swoich klientów robi w bambuko.

Glosima
01-12-2013, 11:40
Ja tez bylem pośrednio ofiarą Castrola SLX - zalana nim Corolla z 2000 roku 1.4 vvti. Po 60 tys km piła niesamowite ilosci oleju. Toyka była na gwarancji i wymienili mi pół silnika wtedy, choć walka była ostra i dopiero po postraszeniu sądem TMP sie zgodziła.
Po zmianie oleju i remoncie silnika toyka dojechała do 370 tys km (cały czas w firmie) i przy tym przebiegu poszla na żyletki - jakos 3 lata temu to było.

No ale w innych moich autach czyli Mitsu Turbo, Focus, Skoda, po gwarancji zawsze lałem Castrola lub Shella z beczki i zero problemow (zgodnie ze specyfikacja). Taniej na markowym się nie da.

Motula raz do Mitsu kupiłem, bo na forum Mitsu mi wcisnęli (przy 80 tys km km) Chyba z 8 userow polecalo i wychwalało pod niebiosa więc jakoś poszedłem za głosem tłumu... Zapłaciłem cos koło 2 razy więcej niz Castrol z beczki w Norauto i.......różnicy nie było żadnej. Ani mi mniej nie palił, ani ciszej chodził - żona jezdziła autem więc ją pytałem - taki ślepy test.

Alix
01-12-2013, 13:21
Mam bliskiego kumpla pracującego na wysokim szczeblu na usługach Castrola. Te oleje nie spełniają norm które sobą reprezentują... W tych samych pojemnikach nierzadko znajdziecie olej o zupełnie innej klasie. To jak McDonald dla silnika.

Rozumiem Cię, ale czy myślisz, że w innych koncernach jak Shell, Mobil, Valvoline, Fuchs, Lotos czy nawet Motul wszystko jest takie super i uczciwe? Ja uważam, że jest z grubsza tak samo, żadna z tych firm nie działa w końcu charytatywnie, tylko stara się możliwie efektywnie zarabiać... Obawiam się, że raczej każdy leje z grubsza to, co jeszcze "obleci" na rynku i mniej więcej spełnia normy, ale przede wszystkim nie kosztuje za dużo w produkcji. Tutaj akurat większa marka może być pewną gwarancją utrzymywania jakiegoś minimum przyzwoitości jakości produktu żeby nie było większej wpadki i właściwie tyle, przeciętnemu użytkownikowi do normalnego silnika wystarczy. Co innego jak masz wysiloną jednostkę i o nią chcesz / powinieneś wyjątkowo dbać - wtedy rzeczywiście żywienie "w McDonaldzie" lepiej zmienić na może zdrowszą, bardziej sportową dietę :)

Chociaż frytki w McDonaldzie to mają kurcze dobre :D Przypomina mi to stary dowcip: jak często zmieniasz olej? No, sąsiad mówił, że ma budkę z frytkami i raz na dwa lata wystarczy zmieniać ;)

P.S.
W wiki jest prosto i czytelnie rozpisane o klasach i klasyfikacjach olejów silnikowych: http://pl.wikipedia.org/wiki/Olej_silnikowy

MILANO RED
31-12-2013, 02:10
100 % racji przyznaję Marlonowi. Olej 0W20 to bardzo dobry wybór do Hondy. Bzdurą jest, że nie może być używany w klimacie gdzie temperatury są wysokie. Temperatura sinika jest stała. Za to znam osoby co mają nastukane po 200 tys. na tej lepkości i żadnych problemów, niezależnie czy jeździli w upalnej Grecji czy Chorwacji. Silniki Hondy zaprojektowane są pod oleje o niskiej lepkości. 0W20 nie ma sobie równych przy zimnym starcie czyli wówczas kiedy silnik najbardziej się zużywa, szybko osiąga optymalną temp. i doskonale smaruje, szczególnie polecałbym dla osób, które śmigają krótkie odcinki. Silnik jest cichutki, nie ma praktycznie oporów i oszczędza paliwo...oleje klasy premium zaczynają się od firm AMSOIL i Millers. Niestety nie potwierdzam dobrej opinii o Castrolu, na Toyocie ma ok 170 tys km (na Mobilu) i pomimo, że Toyota ma umowę z Castrolem każdy mechanik Toyoty leje inny olej do swojej bryki. Castrol to gigant, ale głównie.....reklamy.

Mała popularność 0W20 wynika IMO głównie z wysokiej ceny i słabej dostępności. Nie zmienia to faktu, że to doskonały olej do Hondy.
Przechodzenie na inną lepkość typu 5w/30, 5w/40, 5w/50 czy 10w/60 przy normalnej jeździe nie ma sensu.
Chyba, że to rajdówka gdzie temp. na silniku są znacznie wyższe i 10w/60 będzie wówczas git.

paprociak
02-01-2014, 17:23
ja zalewam oryginalnym HONDA 0w30 i jestem bardzo zadowolony zamiennik to schell 5 w 30

rambo7
04-01-2014, 13:40
Olej 0W20 to bardzo dobry wybór do Hondy.
- zawsze i wszędzie, bez względu na wszystko, tak uznaję ja, MILANO RED i ten kto mi go poleca.

Bzdurą jest, że nie może być używany w klimacie gdzie temperatury są wysokie.
oczywiście ze można, zawsze i wszędzie bez względu na klimat i warunki pracy :glupek2:

Temperatura sinika jest stała.
ani temp silnika nie jest stała, ani temp oleju nie jest stała, nie trzeba być fachowcem by to stwierdzić, trudne do skomentowania :), ... a Słońce się kręci wokół Ziemi ... myślących inaczej nie brakuje, dziś nie palą na stosie za takie bzdury, wiec można pisać, czytający w większości to na szczęście naród oświecony :).

Tu masz dowód stałej temperatury silnika: http://www.youtube.com/watch?v=KtIP-wWqJXU
tu po polsku - też ma gość "stałą temp silnika :blee:" ... http://www.youtube.com/watch?v=5Mys9m1T84k
jak chcecie pisać takie bzdury Milano i Marlon to albo zawiążcie jakiś "klub" albo zapiszcie się do już istniejących.

Alix
05-01-2014, 02:02
R18 to naprawdę nie jest silnik w kosmicznej technologii spasowany przez pracowite nanoboty z przyszłości, tylko zwyczajny, tradycyjny benzyniak. Tak więc wszystkie tradycyjne reguły i fizyka się go trzymają. Dla jasności co do wytycznych stosowanego oleju, poniżej skany z instrukcji obsługi:

14330 14331

Jak widać, 0W20 jest tu równie zalecane co nawet 5W40 - dla całego zakresu temperatur. Ale to, co mnie zastanawia, to dlaczego w tabelce obok do tego samego silnika na rynki inne niż europejskie (np. pobliska Litwa) już 0W20 (jako jedyny!) znika z zaleceń, a oleje polecane zaczynają się od 0W30? Czyżby w cięższych warunkach jednak opcja 0W20 nie była tak do końca bezpieczna? Teraz odpowiedzmy sobie, czy bliżej naszym warunkom drogowym do Niemiec czy do takiej Litwy... Podobnie z częstością wymian - pod UE jest co 20tys. bo tu im rzadziej tym lepiej w folderach wygląda, a wszystkim innym zaleca się co 15 tys. ... Może też trudniejsze warunki. Ale czyżby dlatego, że średnia żywota aut i ich silników jest tam istotnie dłuższa i silniki Hondy powinny dłużej zachowywać dobrą kondycję i mieć lepsze opinie?

Co tak naprawdę zyskujemy na minimum 1,5 raza droższym 0W20 w stosunku do 0W30? I czy na pewno nic nie tracimy... Dlatego podtrzymuję moje i przedmówcy zdanie o rozsądku i nie chodzeniu "po bandzie" i wolę częściej wymieniać olej częściej i bliżej "złotego środka" tych zaleceń, czyli np. 0W30 lub 5W30, choć może i kradną mi jakieś 0,4Nm i 0,7KM w stosunku do 0W20 - o kosztach paliwa nie ma co tu dyskutować, bo nawet jak rzeczywiście spali całe 0,127 litra / 100km mniej, to może nie zrekompensować samej ceny droższego oleju...

Wiemy, jakie są oficjalne zalecenia i co Honda pisze w swojej prezentacji, ale tu jest wiele kontrowersji i trudno to do końca rozwikłać, chociażby przez wspominany już związek Hondy i Indemitsu - czyli fabrycznego Honda Motor Oil, który na niektórych rynkach trudno jest zastąpić innym 0W20 (chociażby potężny rynek USA) i zarobek pozostaje "wśród swoich".

Z innej beczki, ciekawy eksperyment:
http://www.zmienolej.pl/top-news/13-wymiana-oleju-na-0w20-i-plukanie-silnika
Pamiętajcie tylko, że portal jest dealerem Amsoil i Millersa, jednych z nielicznych 0W20 na rynku, więc autorstwo niekoniecznie jest bezstronne :D Jeszcze większą ciekawostką jest, że na tej stronie przy opisie Millersa 0W20 jeszcze kilka miesięcy temu był wpis typu "olej rozruchowy do rozgrzewek silników wyczynowych, nie zalecany do aut seryjnych" :rolleyes:

Żeby być sprawiedliwym dla diesla, również skany zaleceń:

14332 14333

W tych skanach polecam gwiazdkę przy "olej specjalnie zaprojektowany do zmniejszenia zużycia paliwa". Brakuje mi tu gwiazdki, który to olej był specjalnie zaprojektowany do maksymalizacji trwałości silnika - ten bym ja wybierał :chytry:

rambo7
05-01-2014, 11:10
Brakuje mi tu gwiazdki, który to olej był specjalnie zaprojektowany do maksymalizacji trwałości silnika - ten bym ja wybierał
...i ja też.

a m e n.

MILANO RED
12-01-2014, 16:48
No cóż jeśli to co pokazuje you tube to normalne warunki jazdy to ... ja pierni...

Prawie cała California jeździ na 5w20 lub 0w20 (klimat gorący) i nikomu się silniki nie zacierają.

Oleje silnikowe typu - sythetic formula, sythetic base... nie maja nic wspólnego z prawdziwym syntetykiem na bazie polialfaolefin (PAO) i estrów syntetycznych, które to są 10 X bardziej wytrzymałe na wszelkie obciążenia w tym także zerwanie filmu olejowego pomimo niskiej lub b. niskiej lepkości np. 0W20.

Temperatura silnika (w normalnej jeździe) - zawsze jest wartością zbliżoną, co każdy jeleń może obserwować na komputerze bądź innych wskaźnikach auta, gdyby tak nie było silnik by się "ugotował". Każdy wie co dzieje się z silnikiem gdy temp. przekroczy 100.
Chyba układ chłodzenia utrzymujący stałą tem. silnika, po coś jest w końcu w samochodzie:wykrzyknik:

Kwestią czasu jest kiedy padną rekomendację dla olejów 0w10 (stosowanych nawet w Formule 1) i z pewnością nikomu silnik nie padnie.
Lepkość nie ma kompletnie nic wspólnego z jakością oleju ani jego prawdziwym pochodzeniem.
Baza się liczy !!! albo 100 % synthetic za co trzeba zapłacić nawet 400 pln za 4 l albo pseudo synthetic z hydrokrakingu (HC) - czyli tak naprawdę przetworzony olej mineralny, po 85 zł 4l z nazwą np. synthetic technology. :faja:

A z resztą, niech każdy leje co chce...

syriuszteam
12-01-2014, 18:54
Kwestią czasu jest kiedy padną rekomendację dla olejów 0w10 (stosowanych nawet w Formule 1) i z pewnością nikomu silnik nie padnie.
W Formule1 nie padnie, nie padnie też jeżdżącym z zasady w granicach "czerwonego pola". Natomiast stosujący eco-driving, a nawet tylko jeżdżący na niskich obrotach poprawy ochrony silnika nie mają co oczekiwać.
Patrząc tylko przez pryzmat bazy olejowej, należy wykluczyć z użytku Honda Genuine Motor Oil 0W20 stosowany w ASO, bo jest to Synthetic Blend:wykrzyknik_na:. To samo dotyczy stosowanego tam 5W20. Czy w związku z tym mamy dojść do wniosku o niestosowaniu olejów lanych przez Hondę do naszych Hond ?
Nie ma sensu nikogo przekonywać o wyższości PAO nad HC. To jest bezsporne w świetle dostępnej teori i praktyki. Tylko czemu ma służyć Twój wywód jeśli kończysz go:

A z resztą, niech każdy leje co chce...
Można to czytać tylko w jeden sposób: Albo przyjmujecie Mój punkt widzenia albo niech wasze silniki ,,,,,,,,trafi.:(
No a jeśli jak piszesz, cała California jeździ na 0W20 i 5W20 i nie zaciera silników, to może właśnie na tym badziewnym Blend, a nie Full Synthetic i efekt mają dzięki większym cząsteczkom bazy HC?
Pomimo utraty lepkości ochroną jest osłabione tą badziewną bazą płynięcie oleju i utrzymanie filmu olejowego niejednorodną strukturą bazy, a nie wytrzymałością na obciążenia?
A może jest inaczej? Ale to już zupełnie inna historia,,,,,,, :D My w zdecydowanej większości mieszkamy na terenie od Tatr do Bałtyku, między Odrą a Bugiem.:D Nie w Californi.
Dziękujemy za troskę i nalanie oleju do naszych "tępych głów".:p

MILANO RED
12-01-2014, 23:13
Nie uważam się za experta w żadnej przytaczanej na forum dziedzinie, to tylko moja skromna opinii. Nie chciałem też nikogo obrazić.
Zgadzam się z tym, że Honda Genuine Motor Oil 0W20 przynajmniej ten w Polsce (buyć może już się coś zmieniło) to tylko Blend a nie Full Synthetic.
W USA "ten sam olej" może być już Full S. Tak jak proszek do prania który przywieziecie z Austrii będzie o niebo lepszy niż ten z polskiego Kauflanda - choć przecież ten sam :mad:

rambo7
12-01-2014, 23:20
i jak sie takie jak nasze stado jeleni mimo dostępu do internetu nie dowiedziało o tych mądrościach... to ociemniałych trzeba oświecić i przekazać im tą "wiedzę" :).

jeśli to co pokazuje you tube to normalne warunki jazdy to ... ja pierni...
chyba nie zrozumiałeś przekazu, ani jednemu ani drugiemu silnik sie nie przegrzał... wskazówka temp im nie podskoczyła ... czy to znaczy że temperatura silnka jest stała ?

Temperatura sinika jest stała.
stała... ?
mam wrażenie że nie wiesz co tam się stało skoro tak wspólnie twierdzicie :).

mareckiabc
12-05-2014, 10:18
Witam.. od wczoraj stałem się szczęśliwym posiadaczem Civica VIII 1.8 Sport 5D 2009. Dzisiaj odbieram zakupione autko. Wiem, że w ASO lany był Shell 5W30. Auto ma udokumentowane 30 tyś przebiegu, salon PL, jest pewność sprawdzone. Szykuje się zmiana oleju i raczej postawie na 0W30 i raczej Motul lub Liqui Moly. Jako, że nie mam jeszcze instrukcji to chciałbym zapytać jakie normy musi spełniać olej i jakiej specyfikacji być. Przeczytałem temat. Wiedząc, że np może być to 0W30 to jednak nie wiem jaki bo odmian olejów jest multum. Np eco, energy, x-lite i jeszcze kilka. Na jakie dane zwracać uwage.

Butler
12-05-2014, 10:27
Jak stawiasz na Motul to on ma fajną stronkę na której dobierzesz sobie właściwy olej pod swój silnik
http://www.motul.com/pl/pl/products/recommendation
Wychodzi że 8100 ECO-NERGY 0W-30 byłby optymalnym wyborem.

mareckiabc
12-05-2014, 10:55
Dzięki. Ale czy olej musi spełniac jakieś normy czy wystarczy zwracać uwagę na ACEA?

Butler
12-05-2014, 11:00
Nigdy się w to nie zagłębiałem... Zresztą bardziej skup się nad tym by kupić go z pewnego źródła (czyt. autoryzowanego) niż tam gdzie go taniej dostaniesz bo dużo podróbek jest na rynku.

mareckiabc
12-05-2014, 11:02
Wiem wiem, wcześniej w A4 też było to najważniejsze i mam pewne żródło. Jednak ważne by dobrać odpowiedni olej o odpowiednich normach i parametrach producenta.

rambo7
12-05-2014, 13:15
Ale czy olej musi spełniac jakieś normy oczywiście że Normy są ważniejsze to "świętość" one decydują o trwałości silnika, właśnie ACEA określa jakie normy spełnia olej. ACEA to ułatwienie dla kupującego po to by nie musiał szperać Normach ..wystarczy że olej będzie miał ACEA zgodnie z zaleceniami fabryki. Więc jeśli polecany jest olej ACEA A3/B3 to każdy olej na którym pojawi się taki napis będzie OK!
Powiem tylko tyle że aso lało optymalny olej czyli najlepszy mówię o API. Jeśli chcesz lać olej 0W30 jest to typowy olej "zimowy" z gatunku Energy. Mamy maj, czyli z punktu widzenia pory roku nieodpowiedni, chyba że do Listopada jeździć nie będziesz i od listopada dopiero gdy temp. spadną do 0stC ...to ok.

Wątek zbieżny a w zasadzie taki sam jest tu: http://www.civicforum.pl/showthread.php/35207-Jaki-Olej-ale-z-troch%C4%99-innego-punktu-widzenia
przeczytaj silnik masz ten sam za pewne, pewne rzeczy się powtarzają.

Butler
12-05-2014, 13:21
Może "nieodpowiedni" to trochę na wyrost... ;)
Na pewno sobie poradzi świetnie w zimowych warunkach przy rozruchu silnika, czyli wtedy kiedy jest najbardziej potrzebny.
W lato ochrona silnika także jest prawidłowa, jakiekolwiek obawy są bezpodstawne.:cool:

mareckiabc
12-05-2014, 14:18
Czyli lepiej na cały sezon 5W30?

Butler
12-05-2014, 14:39
Na ten temat można by gorące i długie dyskusje prowadzić.
Wlejesz 5W30 będzie dobrze. Wlejesz 0W30 także ok.
Tu nikt nie wlewa innego oleju na lato czy zimę, chyba że w ciągu roku robi o wiele więcej km niż przewiduje serwisówka na wymianę.

mareckiabc
12-05-2014, 14:45
To który lepiej z tych dwóch?

Butler
12-05-2014, 14:48
Sprawdź dostępność, który może tańszy...
Zapewniam Cię że oba bardzo dobrze będą chronić silnik Twojego auta.

jacek65
12-05-2014, 20:21
Czyli lepiej na cały sezon 5W30?

Możesz spokojnie lać 5W30.Też jeżdzę traz na takim cały sezon.Wcześniej był 5W40 i też było o'k.Sam uważam że ten poprzedni będzie jednak lepszy latem.Więc chyba do niego wrócę.:)

kvas
14-05-2014, 23:14
Ja 3 lata śmigam na 0W30 i jest fantastiko i w zimie i w lecie. Pamiętam jak byłem w szoku po zmianie z 5W40.

mareckiabc
15-05-2014, 00:02
Jakiego oleju 0W30 używasz?

rambo7
15-05-2014, 08:13
Pamiętam jak byłem w szoku po zmianie z 5W40. rozwiń czego dotyczył ...szok? ;) a w czym jest fantastiko? :).

kvas
15-05-2014, 10:44
rozwiń czego dotyczył ...szok? ;) a w czym jest fantastiko? :).
Hejka
W zimie cicha praca na zimnym silniku i sama kultura pracy. Lepsze wkrecanie na obroty i generalnie wszystko żwawiej. Subiektywnie Motul wygrywa z Amsoil w moim odczuciu. Silnik też mniej go brał w stosunku do Amsoil. Teraz jeżdzę właśnie na tym drugim ale na jesieni wracam do Motula. Co do jazdy w lecie i pałowaniu w upałach tez mega kulturalna praca silnika na obu olejach. Wiadomo to sa subiektywne odczucia, ale oparte na dźwięku, wibracjach czy po prostu "zbieraniu " sie auta. Polecam.

Hayabusa
18-05-2014, 09:02
Dosyć ciekawą alternatywą jest ten olej :
http://www.zmienolej.pl/oferta/oleje-silnikowe/lepkoci/5w30/fuchs-5w30-pro-c2-titan-gt1-4l-detail

Butler
18-05-2014, 15:32
Ja od pół roku jeżdżę na FUCHS 0W30 TITAN SUPERSYN LONGLIFE który kupiłem właśnie w http://www.zmienolej.pl/
Przed wymianą zrobiłem płukankę BG10.
Spostrzeżenia:
Z zimę odpalał silnik szybko i od początku równomiernie pracował.
Ale dłużej się rozgrzewał. Mając 5km do pracy (pod górę) na poprzednim Motulu to leciało już ciepłe powietrze z nawiewów.
Na tym Fuchsu czasem ledwo drgneła wskazówka.

kefirek
19-05-2014, 22:32
na tym Fuchsie 5W30 Titan GT1 Pro2 ja obecnie jeżdżę (notabene też od www.zmienolej.pl ;), przedtem zalany był także Fuchs 5W40. Wielkich spostrzeżeń nie mam, olej jak olej smaruje więc i jeździ, najważniejsze dla mnie, żeby Honda go nie brała za dużo i tyle :)

Hayabusa
06-06-2014, 12:20
Wczoraj, po przejechaniu 12 tyś km, zmieniłem olej z 0W20 Honda na Fuchs Titan 5W30 (rekomendacja Honda).
Przy oleju 0W20 zauważyłem większe jego zużycie. Spowodowane to było jazdą na krótkich odcinkach (do pracy mam około 4 km) + instalacja lpg . Po konsultacji z specjalistą ze strony www.zmienolej.pl zasugerował mi zmianę na 5W30. Twierdzi, że olej "odparowuje" użył takiego określenia. W czasie tych 12 tyś km musiałem dolać ok 650 ml.

stefan22
13-06-2014, 03:33
Witam! Mam pytanie,mianowicie przeczytalem chyba wszystko jesli chodzi o ten temat i chce wlac motula 8100 ECO-CLEAN 5W30 C2 , tylko z tego co widze dawniej spelnial on ACEA A5/B5/C2 a teraz tylko C2. Moje pytanie brzmi: czy moge go lac do silnika R18A2?

mod: zapraszamy do działu powitalnego (2 Pkt. Regulaminu).

mareckiabc
25-06-2014, 00:03
Ja zamówiłem teraz Statoil LazerWay V 0W30

5andman
26-06-2014, 12:36
Jedyny wniosek do jakiego doszedłem po przeczytaniu wątku to: ilu użytkowników tyle opinii;) W przyszłym tygodniu planuję wymianę oleju w moim 1.8. Autko ma przejechane zaledwie 22tys km. Na ostatnim przeglądzie w Hondzie wlano mi Shell Helix Ultra 5W30. Jeżdżę głównie po mieście, krótkie odcinki - do 8km, dość dynamicznie. Dlatego też na oleju nie mam zamiaru oszczędzać. Po zapoznaniu się z opiniami wstępnie zdecydowałem się na Motul 8100 ECO-NERGY 5W30 tylko czy jest sens przepłacać skoro w Hondzie leją Shell'a? Cenowo wychodzi o połowę taniej... Olej wymieniam zawsze raz w roku, robię w tym czasie ok 10tys km. Do poprzedniego autka - Opel - lałem Castrol Edge więc trochę dziwnie lać tańszy olej do Hondy. Jest sens inwestować w Motul, gdzie najlepiej kupić olej?

Glosima
26-06-2014, 14:27
wstępnie zdecydowałem się na Motul 8100 ECO-NERGY 5W30 tylko czy jest sens przepłacać skoro w Hondzie leją Shell'a?

Nie ma sensu przepłacać.
W Hondzie jak i innych markach leją to na co akurat w danym roku mają podpisana umowę z producentem oleju.

Trzymaj sie specyfikacji oleju którą zaleca Honda, a producenta możesz wybrac na zasadzie "widzi mi się" :)

5andman
26-06-2014, 16:49
Jestem po rozmowie z dwoma krakowskimi serwisami Hondy. Do benzyny fabrycznie leją 0W20. Następnie tzn na przeglądach 5W30 Shell'a który jest minimalnie tańszy ale jak zapewnił serwisant równie dobry, a nawet lepiej dobrany pod nasze warunki klimatycznie. Na moje pytanie, który będzie lepszy na krótkie trasy odpowiedzieli że 0W20. Nie ma problemu ze zmianą z 5W30 na 0W20.

mareckiabc
26-06-2014, 17:20
Jeśli nie wiesz co wybrać między 0W20 a 5W30 to weż 0W30. Ja taki kupiłem właśnie.

5andman
26-06-2014, 21:52
Taki też wezmę na próbę. Szkoda tylko, że z oficjalnej dystrybucji Motul jest taki drogi. Dostałem dzisiaj cenę 280zł za Motul 8100 ECO-NERGY 0W30 5l. Pozostaje poszukać gdzieś taniej.

mareckiabc
26-06-2014, 22:01
Jest wielu oficjalnych dystrybutorów. W jednym z nich koło mnie kosztuje 190 zł. Ja natomiast kupiłem Statoil lazerWay V 0W30 w cenie 40 zł/litr plus kw. Kupiłem 5 litrów w opakowaniach 1 L.

walezy
28-06-2014, 14:10
Ja do tej pory zalewalem Millers a 5w30 Eco do 1.8 VTEC i musze powiedziec, ze dobrze nadaje sie do tego silnika. Nie znika I trzyma silnik w czystosci. Bez problemu daje rade przy interwalach wymiany co 10 tys km. Na nastepna wymiane zamierzam sprobowac Petronas Syntium 5w30 FR. Slyszalem duzo dobrego o bazach olejowych Petronas'a.
Pozdro

5andman
02-07-2014, 11:36
Natrafiłem na przyjazny, dobrze zilustrowany opis procesu zmiany oleju. Opis w języku angielskim. Jak wiadomo w zmianie oleju filozofii żadnej nie ma, a ilustracje mówią wszystko.

https://www.ifixit.com/Guide/2006-2011+Honda+Civic+Oil+Change+%281.8L%29/6446

źródło: www.ifixit.com

walezy
02-07-2014, 12:23
Dobra instrukcja. Dzieki.

TRAFO
02-07-2014, 14:18
Spoko, tylko szkoda że nie ma pokazane jak odkręca filtr. Rękami nie zawsze się da.
U siebie jak byłem zmieniać to łapali za filtr jakimś kluczem (żabą ,czy jak to się nazywa) bo niczym innym nie udało się tam dostać.
Za każdym razem z filtra zostawał powyginany złom.
Ciekawy jestem czy jest jakiś nastawny klucz do odkręcania filtra, bo każda firma ma inną średnicę, a miejsca wokół filtra jest naprawdę mało.

walezy
02-07-2014, 14:27
Dostep jest raczej trudny. Musze zajzec od spodu i zobaczyc czy uniwersalny "klucz" bedzie pasowal. Interesujace jest, ze na samym korku wlewu oleju jest sugestia jakiej lepkosci olej nalezy wlac. W moim tego nie ma.

5andman
02-07-2014, 14:28
Ja odkręcałem kluczem taśmowym - patrz fotka.16492
W sedanie jest bardzo mało miejsca, dodatkowo filtr znajduje się w swego rodzaju obudowie przez co dostęp jest utrudniony. Najłatwiej byłoby odkręcić filtr dedykowanym kluczem nasadkowym.

Glosima
02-07-2014, 14:29
Ciekawy jestem czy jest jakiś nastawny klucz do odkręcania filtra, bo każda firma ma inną średnicę, a miejsca wokół filtra jest naprawdę mało.

Są klucze łańcuchowe, paskowe albo nawet automatyczne.
http://www.narzedziak.pl/category/warsztat-samochodowy-narzedzia-specjalistyczne-klucze-do-filtrow-i-korkow-oleju

walezy
02-07-2014, 14:30
Ja odkręcałem kluczem taśmowym - patrz fotka.16492
W sedanie jest bardzo mało miejsca, dodatkowo filtr znajduje się w swego rodzaju obudowie przez co dostęp jest utrudniony. Najłatwiej byłoby odkręcić filtr dedykowanym kluczem nasadkowym.

Mam dokladnie taki sam klucz. Mowisz, ze dalo rade?

TRAFO
02-07-2014, 15:07
Są klucze łańcuchowe, paskowe albo nawet automatyczne.
http://www.narzedziak.pl/category/warsztat-samochodowy-narzedzia-specjalistyczne-klucze-do-filtrow-i-korkow-oleju

No właśnie nie wiem czy te z taśmą albo te łańcuchowe tam wejdą. Te pierwsze 2 co pokazałeś na samej górze w linku wyglądają dość sensownie...
W takim razie prośba; jak ktoś sam sobie zmieniał filtr to czym go odkręcał.
5andman - dużo miałeś zabawy żeby odkręcić tym co pokazałeś na obrazku?

5andman
02-07-2014, 16:25
Nie jest łatwo złapać filtr tym kluczem ale ostatecznie się udało. Najgorsze, że dostęp jest ograniczony i nie zostaje wiele miejsca na ''skok" klucza. Na przyszłość zainwestuje w nasadkowy.

Jeśli nasadka kosztuje w granicach 50zł to moim zdaniem nie ma się co zastanawiać, zwróci się przy pierwszej wymianie oleju.

wirtold
03-07-2014, 09:17
Jeśli nasadka kosztuje w granicach 50zł to moim zdaniem nie ma się co zastanawiać, zwróci się przy pierwszej wymianie oleju.

50? Ja kupiłem taką za kilkanaście zł i sprawdza się doskonale, w dodatku pasuje na filtr w Fiacie brata ;)

kefirek
03-07-2014, 09:28
ten klucz co pokazał 5andman w moim przypadku nie sprawdził się w ogóle. Przy poprzedniej wymianie ktoś dokręcił tak filtr, że klucz ślizgał się po filtrze a sam dostęp do filtra nie pozwalał dobrze go założyć. Dopiero jakieś kombinacje z żabką pozwoliły na poluzowanie filtra i odkręcenie.

Żeby uniknąć sytuacji jaką ja miałem, pamiętajcie, że filtr dokręcamy w rękach, żadnych kluczy i innych narzędzi. Tyle ile mamy pary w rękach i wystarczy (wcześniej oczywiście zwilżamy nową uszczelkę olejem).

walezy
03-07-2014, 12:22
Czytalem ostatnio forum Honda Accord Club Polska, watek olejowy. Ponad 430 stron i straszne parcie w kierunku plukanek i olejow 0w-20. Dodatkowo role "guru" pelni facet sprzedajacy oleje przez internet i to on uwazany jest za najlepszego znawce problemow. Nic merytorycznego wyciagnac sie z tego watku nie da. Wszystkim uzytkownikom, niezaleznie od przebiegu i wczesniej zalewanego oleju, podaje sie jedyna "sluszna" recepte - plukanka i 0w-20 - okreslonych producentow oczywiscie. Dobrze, ze ten watek nie rozwinal sie do skali marketingowego smietnika. Ludzie nie potrafiacy dobrze zrozumiec kart produktow dywaguja o ile lepszy jest 0w-30 od 5w-30 itd, no bo wiadomo, ze jedyny sluszny to 0w-20, ale to w wiekszosci wywoluje groze dla wiekszosci uzytkownikow. Ci co sie decyduja po zaledwie kilkuset kilometrach sa spowrotem na forum, zachwalaja i nawracaja innych grzesznikow na tenze olej. Wszystko to tylko pasuje koledze sprzedajacemu oleje, bo badz co badz, ale the 0w20 full synthetic to troche kosztuja. :hahaha:
Pozdro.

walezy
07-07-2014, 11:15
Wczoraj zmienilem olej. Faktycznie jest bardzo malo miejsca zeby dobrac sie do filtr oleju kluczem paskowym. Na szczescie miejsca jest dosc by poluzowac filtr. Wczesniej mialem zalany Millers 5w30 Eco i przez 5 tys km dosc mocno zczernial. Wyglada na to, ze bylo co czyscic (auto zalewane wczesniej 10w40 i interwaly co 20 tys. km). Teraz zalalem Petronasa 5w30 FR i tez posiedzi przez okolo 5 tys. km. Wysoki TBN i klasa jakosci SN powinny zapewnic dobre czyszczenie od srodka.
Dla tych co lubuja sie w organoleptycznych ocenianiu, ktory olej jest lepszy - nie widze roznicy i na Millers'ie i na Petronas'ie silnik pracuje tak samo (nie oczekiwalem niczego innego). Wczesniej uzywalem Millers's ale cena z roku na rok idzie w gore tu gdzie mieszkam, a to przeciez zwykly 5w30 syntetyk grupy III i nie widze powodu by przeplacac. Petronas wszedl teraz na Amazon, wiec mozna dobry olej z pewnego zrodla za dobre pieniadze dostac prosto pod drzwi.
Pozdro.

BlackHawk
09-07-2014, 19:34
Witajcie,

mam do Was pytanie odnośnie jaki olej wybrać do Hondy Civic UFO 2006r, z przebiegiem 149tyś km, silnik 1,8 140KM. Z faktur Niemieckich wywnioskowałem że był zalany rok temu w ASO Hondy olejem 10W40 jakiej firmy to nie wiem.. ale jeśli był serwisowany w ASO Hondy to był zalewany olejem "Hondowskim" (?) Tak więc.. jaki olej teraz wybrać? Może być 5W30? Jakiej firmy najlepiej?

kefirek
09-07-2014, 20:45
Z bardzo podobnym przebiegiem UFO z tego samego roku z takim samym silnikiem zalany w maju FUCHS Titan GT1 Pro c-3 5W30. Auto pali, silnik nie zatarty, oleju nie ubywa także polecam :p Bo organoleptycznie stwierdzić konkretnych właściwości przeciętny kowalski nie jest w stanie zauważyć i każdy chwali to co ma :)

rambo7
10-07-2014, 09:44
Może być 5W30? Jakiej firmy najlepiej? Może! to optymalny, czyli najlepszy wybór w naszym klimacie. Firma? - dowolna podam w kolejności przypadkowej: Shell Helix 5W-30, Valvoline Synpower 5W-30, Castrol Edge 5W-30, Mobil1 5W-30. Zaletą tych propozycji jest to że masz to dostępne wszędzie i w każdym miejscu w kraju i Europie gdzie byś się nie ruszył. 10W-40 to stanowczo za gęsty olej do tego silnika ktoś taki zalał, bo nie inwestował, wiedział że będzie sprzedawał auto :).

Alix
10-07-2014, 10:46
Koszty najprawdopodobniej, albo też niestety to jeden z tych egzemplarzy R18, co lubią sobie łyknąć oleju nieco więcej niż przeciętnie... wtedy ASO polecało/zalewało 10W40 (olej wciąż w parametrach zalecanych w instrukcji obsługi) i zakres problemu istotnie się zmniejszał. W skrajnych przypadkach niektórzy lali nawet 10W60 - ale IMO to już olej raczej zdecydowanie nie do tego silnika.

Jednak na początek zacząłbym od powrotu do wydaje się chyba "złotego środka" pomiędzy osiągami a bezpieczeństwem dla tego silnika, czyli wspomnianego 5W30, w pełni syntetycznego i przyzwoitej firmy - przedmówca je wymienił; z tej listy jedynie mieszane uczucia miałbym do Castrol EDGE - poczytaj na poprzednich stronach + ryzyko podróbek.

BlackHawk
10-07-2014, 14:18
A co powiecie na temat oleju FUCHS TITAN GT1 PRO C-2 5W30 ??

Ma rekomendację Hondy to powinien być dobry (?)

walezy
10-07-2014, 14:22
A co powiecie na temat oleju FUCHS TITAN GT1 PRO C-2 5W30 ??

Ma rekomendację Hondy to powinien być dobry (?)

Diesel czy benzyna?

BlackHawk
10-07-2014, 14:22
Benzyna :)

walezy
10-07-2014, 14:30
Benzyna :)

Jesli benzyna to nie potrzebujesz oleju o specyfikacji ACEA C2. Jest rekomendowany do Hondy, bo pewnie z mysla o dieslu z DPF'em. TITAN SUPERSYN F SAE 5W-30 spokojnie starczy.

BlackHawk
10-07-2014, 14:41
Aha, ok rozumiem. Czy może wybrać coś z Castrola? Np. Castrol EDGE lub Castrol Edge Professional ?

walezy
10-07-2014, 16:19
Aha, ok rozumiem. Czy może wybrać coś z Castrola? Np. Castrol EDGE lub Castrol Edge Professional ?

Wybor jest szeroki. Upewnij sie jednak, ze kupujesz produkt oryginalny. Duzo podrobek Castrola i nietylko (Motul) krazy po Polsce. Odradzam alegro itp, lepiej wejsc na polska stronke producenta i poszukac w ich wyszukiwarce sklepu w twoim miescie lub internecie. Np. Valvoline Polska ma taki sklep (nie jestem zwiazany z firma, sugeruje bo brat uzywa valvo i w ten sposob znalazl sklep).

walezy
11-07-2014, 11:14
sorry ale kompletnie się nie zgodzę z opinią że A1/B1 / A5/B5 nadają sie do silnika R-ki :szok:....??? nie , niejadaną się :)! To parametry olejów tzw. "enegry" "eco" ...czyli do konstrukcji najnowszych spełniających najwyższe wymagania emisji spalin.
R-ka Grzesia nie wymaga oleju "eko energy" ba, jest wysoce niezalecany! jego zadaniem nie jest ochrona silnika! - jego zadaniem jest ochrona środowiska a to jest w sprzeczności z ochroną silnika :) gdyż go nie chroni! ...nie chroni go tak jak to robi 10W-60.
To m.in z tego powodu zaprzestano produkcji R-ki w specyfikacji wolnossącej.
TBN tez nie ma większego znaczenia.
W kwestii wymiany owszem po 10tys można rozważyć wymianę jeśli wykorzystane bywały często w pełni własności oleju ;).
Info o Hurtowni na pw.

Ten post byl skierowany do @Blackhawk, ktory to chcial do swego auta zalac 5w30 C2. Odradzilem, mowiac, ze do benzyny lepsze sa A1/A5. On tez ma R-ke?

Natomiast co do R-ki Grzesia - pozostane przy swojej opini. Nie ma sensu lac 10w60, bo po pierwsze jest to zbyt lepki olej do tego silnika. Po drugie znam ludzi zwiazanych z marka Subaru (mechanicy i rajdowcy), ktorzy do Imprez 2.5 STI zalewaja 5w40, dopiero do modyfikowanych silnikow 450km+ leja 5w50, no ale te maszyny jezdza w rajdach. Sa to maszyny z turbinami o wysokiej mocy. Sa to ludzie, ktorzy niejeden silnik rozebrali, naprawili i spowrotem zlozyli do kupy. W mojej opini 5w40 jest najlepszym rozwiazaniem do R-ki. 10w60 nataje sie do takich maszyn jak BMW M5 - inne pasowania, zgola inna moc.

Co do allegro, wyrazilem tylko swoja osobista opinie. Jesli juz kupowac przez internet to u rekomendowanych przez producenta oleju sprzedawcow.

5andman
22-07-2014, 15:50
Jestem świeżo po trasie tam i z powrotem do Bułgarii, łącznie ponad 3000 km. Olej zmieniałem przed samym wyjazdem. Ostateczne wlałem Motul 8100 ECO-NERGY 0W-30. Spalanie na tej trasie: wg komputera 6,4l/100km, rzeczywiste: 7l/100km (suma litrów z faktur przez dokładną ilość km). Nie mam lekkiej nogi więc jestem bardziej niż zadowolony z takiej średniej, tym bardziej że jazda całą drogę z włączoną klimą. Do oleju nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Wcześniej miałem wlany Shell Helix 5W30, żadnych różnic w dynamice czy to na plus czy na minus nie odczułem.