Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: Stłuczka- wzywać policję, czy nie? -wzór oświadczenia o kolizji

 1. #1
  Dołączył
  23-01-2009
  Posty
  1,635
  Dziękuję
  34
  Dziękowano 151 razy w 109 postach

  Domyślnie Stłuczka- wzywać policję, czy nie? -wzór oświadczenia o kolizji

  Znalazłem ciekawy artykuł na ten temat, więc pozwolę sobie przytoczyć najważniejsze informacje, może komuś się coś przyda.

  Po stłuczce, w której nikt nie został ranny, to kierowcy decydują, czy zadzwonić po drogówkę.
  Najbezpieczniej z punktu widzenia poszkodowanego jest, gdy policja sporządzi protokół na miejscu stłuczki. Nie ma wtedy zwykle problemów z uzyskaniem odszkodowania za uszkodzony samochód. Protokół jest najczęściej wystarczająco mocną podstawą dla firmy ubezpieczeniowej do wypłaty pieniędzy na naprawę auta. Przydaje się także w przypadku, gdy sprawca kolizji zmienił zdanie co do swojej winy np. chcąc uniknąć zniżek ubezpieczeniowych. Drogówkę należy wezwać zawsze w przypadku podejrzenia, że któryś z uczestników jest nietrzeźwy. Lepiej też nie spisywać oświadczenia z osobami nie będącymi obywatelami Polski lub kierującymi pojazdami zarejestrowanymi za granicą.
  W każdym wypadku po stłuczce warto spisać dane świadków zdarzenia (a przynajmniej numery telefonów), co może pomóc przy ewentualnych problemach z uzyskaniem odszkodowania. W żadnym wypadku nie dajmy się naciągnąć na zapewnienia sprawcy stłuczki, że naprawi nasz samochód we własnym zakresie.
  Jeżeli dojdzie do spisania oświadczenia, powinniśmy sprawdzić, czy sprawca kolizji ma komplet dokumentów (dowód rejestracyjny, aktualne ubezpieczenie OC, ważne prawo jazdy). Gdy sprawca stłuczki jest właścicielem auta, dane personalne we wszystkich dokumentach powinny się zgadzać. Gdy pojazd sprawcy należy do innej osoby, lepiej zrezygnować z oświadczenia i poczekać na policję.
  Kiedy warto wezwać policję:
  - gdy sprawca nie przyznaje się do winy lub nie jesteśmy pewni swojej winy;
  - gdy masz podejrzenie, że któryś z kierowców jest pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego;
  - gdy sprawca nie posiada ubezpieczenia OC;
  - gdy w pojeździe poszkodowanego wystąpiły znaczne szkody;
  - gdy sprawca kierował samochodem zarejestrowanym za granicą;
  - gdy sprawca kolizji nie jest obywatelem Polski;
  - gdy sprawca kolizji nie jest właścicielem samochodu

  Jakie dane powinno się spisać:
  Mimo pojawienia się policji na miejscu kolizji, warto jest samodzielnie spisać dane drugiej strony. Wymaga ich firma ubezpieczeniowa podczas zgłaszania szkody, zanim jeszcze dotrze do policyjnej notatki. Przydaje się też informacja, z której z komend na miejsce stłuczki przyjechał patrol drogówki. Czasem przedstawiciel ubezpieczyciela pyta o to, chcąc przyspieszyć zdobywanie danych od policji.
  Dane warte zanotowania:
  - imię, nazwisko, adres zameldowania, numer pesel
  - numer i kategoria prawa jazdy oraz data jego ważności
  - nazwa ubezpieczyciela, numer polisy ubezpieczenia OC i data jej ważności
  - numer rejestracyjny pojazdu, jego marka i model
  - numer telefonu

  Oświadczenie o kolizji do ściągnięcia TUTAJ
  Ostatnio edytowane przez Sebulerbin ; 12-12-2009 o 23:56

 2. 6 użytkowników, podziękowało Sebulerbin za ten post:

  Baster (11-11-2010), estidi (28-12-2009), Leon s (12-12-2009), majkelfu (12-12-2009), piotras (13-12-2009), Popciu (08-09-2011)

 3. #2
  Dołączył
  27-09-2009
  Posty
  725
  Dziękuję
  13
  Dziękowano 24 razy w 15 postach

  Domyślnie

  Według mnie lepiej zawsze wezwać policję.Z moich doświadczeń stwietrdzam że w takim przypadku TU sprawcy zawsze szybciej i sprawniej załatwi sprawę, i wypłaci odszkodowanie.W przeciwnym wypadku sprawca może później zmienić zdanie co do jego winy.Że np. był w szoku itp.i mogą być problemy.Jak miałem notatkę z policji bez problemu wypłacano mi odszkodowanie.W naszym kraju gdzie jest wiele cwaniaków na drogach i lepiej policję wzywać.

 4. #3
  Dołączył
  20-07-2010
  Posty
  1,177
  Dziękuję
  380
  Dziękowano 231 razy w 180 postach

  Domyślnie

  Jestem dokładnie tego samego zdania co przedmówca.
  Wyjątek, w moim przypadku, stanowi sytuacja kiedy sprawca wyciąga kasę z kieszeni, płaci za naprawę na miejscu i odjeżdża bez pisania jakichkolwiek papierów. Ale jest to chyba tylko możliwe przy tzw. "szkodach parkingowych", gdzie na 100% widać wszystko, co jest uszkodzone.
  I drugi wyjątek, jeśli jest podejrzenie, że jest na bani.
  A to, że mandat do zapłacenia dostanie, i w kolejnym roku większą składkę polisy OC, to jest szansa, że ewoluuje w dobrym kierunku i na przyszłość będzie bardziej uważnie jeździł.
  Ostatnio edytowane przez login ; 20-02-2011 o 22:18 Powód: (pół) literówka

 5. #4
  Veider Guest

  Domyślnie

  Przede wszystkim trzeba sobie to wydrukować i trzymać w schowku: http://g.infor.pl/gp/druki/samochod/.../wypadek_1.doc Przy tym całym zamieszaniu łatwo o czymś w oświadczeniu zapomnieć, a w tym formularzu jest do wypełnienia wszystko co konieczne.

 6. Użytkownik który podziękował Veider za ten post:

  przemo_wb (23-02-2011)

 7. #5
  Dołączył
  29-01-2009
  Posty
  2,686
  Dziękuję
  33
  Dziękowano 271 razy w 173 postach

  Domyślnie

  Veider, bardzo dobry wzór Tak jak piszesz, łatwo o czymś zapomnieć i później jest problem A tak to z głowy, bo masz czarno na białym

  Ja bym jeszcze tylko w tym wzorze dodał PESEL sprawcy
  Ostatnio edytowane przez przemo_wb ; 23-02-2011 o 19:28

 8. #6
  Dołączył
  07-09-2010
  Posty
  269
  Dziękuję
  2
  Dziękowano 18 razy w 17 postach

  Domyślnie

  Trochę odświeżę temat bo mam jedną uwagę do postu Subulerbina.
  Jeśli nie jesteśmy pewni swojej winy to wezwanie policji może się nam nie opłacać. Jeśli policja stwierdzi, że jednak my jesteśmy winni to z miejsca dostaniemy mandat 500. Niestety tak mówią przepisy, że za spowodowanie kolizji jest 500 PLN mandatu.
  Oczywiście wynika z tego również ważna sprawa, że jak jesteśmy pewni że kolizja jest z naszej winy to lepiej się nie kłócić i spisać oświadczenie. W oświadczeniu przede wszystkim zapisać wszystkie dane i dobrze opisać zakres zniszczeń auta poszkodowanego. Najlepiej jeszcze zrobić zdjęcia, nawet telefonem komórkowym. Niestety u nas w kraju mamy dużo cwaniaków, którzy chcieliby sobie samochody wyremontować na nasz koszt. Ten wzór podany przez Veidera jest bardzo dobry, ale często ubezpieczyciele dają nam wraz z polisą swój wzór, który zawiera też wszystkie informacje.

 9. #7
  Dołączył
  08-01-2011
  Posty
  1,622
  Dziękuję
  67
  Dziękowano 290 razy w 137 postach

  Domyślnie

  Uważam że zawsze trzeba wezwać policję. Sam miełem akcję jak dostawczak z kserokopiarkami wjechał w moje nowiutkie Volvo C30 (miało zaledwie 700 km) na wjeździe na autostradę za górą borkowską w krakowie. W pierwszej chwili chciałem pisać oświadczenie i się dogadać i całe szczęście zadzwoniłem na policję (przyjechała policja autostradowa) i dobrze że spisali wszystko bo potem się okazało żę oprócz szczelonego zderzaka mam lampę do wymiany i tylną belkę zderzaka - koszt bagatela 7500 zl. Watpie aby ktoś taka kasę woził ze sobą. Trzeba wzywać policje bo się ma potem pewny dokument i nie ma jaj w ubezpieczalni.

  Raz na balicach "tyłkamni" stukneliśmy (ja cofałem i facet cofał i byliśmy w martwej strefie) wyszliśmy i że wina leżała zarówno po mojej stronie jak i jego - zapaliliśmy po papierosku pogadaliśmy i pośmialiśmy że tak się pukneliśmy. Tak więc są wyjątki.


  Szukasz części prosto z Japonii? Nie ma problemu.
  Wysyłka bezpośrednio z Kraju Kwitnącej Wiśni, bezpośrednio do Twojego domu przy pełnym rozliczeniu złotówkowym.
  Chcesz wiedzieć więcej? Tutaj znajdziesz informacje.

  Moja była Honda Civic EK2 JDM D13B4
  http://www.civicforum.pl/showthread.php?t=24172

  Mój felieton "Samochodem przez Japonię."
  http://www.civicforum.pl/showthread....535#post158535

 10. #8
  Dołączył
  18-06-2011
  Posty
  107
  Dziękuję
  35
  Dziękowano 1 raz w 1 poście

  Domyślnie

  Tak zawsze lepiej jest wezwać Policję (może, tak zawsze pewniej) Ostatnio podczas pobytu na ćwiczonkach, podczas wykonywania manewru cofania przez kolegę, niestety mój samochód ucierpiał -> nie jest to jakaś masakra , ale wgnieciony zderzak i część nadkola. Dzwoniłem do swojego ubezpieczyciela i powiedzieli, że samo oświadczenie wystarczy i może się obejść bez "notatki od niebieskich" Zostałem poinformowany, że Policję zawsze powinno się wzywać do stłuczek, wypadków, kiedy zostanie ktoś poszkodowany, ranny - mam na myśli pasażera, osobę kierującą autem.

 11. #9
  Dołączył
  23-01-2009
  Posty
  1,635
  Dziękuję
  34
  Dziękowano 151 razy w 109 postach

  Domyślnie

  Przydatny artykuł w przypadku gdy sprawca kolizji uciekł: -> http://moto.wp.pl/kat,23681,title,Gd...wiadomosc.html

 12. #10
  Dołączył
  23-02-2009
  Posty
  90
  Dziękuję
  0
  Dziękowano 3 razy w 3 postach

  Domyślnie

  Ja miałem dwa zdarzenia raz ruszając z pod świateł nagle coś szarpnęło moim samochodem myślałem, że mi skrzynia biegów wypadłą to było podczas puszczania sprzęgła.
  Patrze w tylne lusterko i okazało się, że w dupę wjechał mi pani jak później mówiła myślała, że szybciej pojadę i jeszcze jej ramiączko się zsunęło bo jechała z torebką na ramieniu.
  Zderzak był lekko zarysowany nie wzywałem policji. Doszedłem z nią do porozumienia za niewielkie zadośćuczynienie finansowym.
  ///////////////////////////////
  Natomiast pół roku temu wyprzedzałem szkodnika jadącego skodą dwa pasy ruchu w jednym kierunku i jak ja go wyprzedzałem prawym pasem prawdopodobnie nie patrzył w lusterko i wjechał mi w bok. Słyszałem jak pasażerowie w jego samochodzie zaczęli krzyczeć i dopiero wtedy odbił w lewo i zahamował.
  Jego prędkość jak zeznał 40kkm/h moja 50kkm/h. Lewym pasem jechał z taką zawrotną prędkością bo się mu śpieszyło.
  Myślę, że widział, że jechałem ale chciał mi zajechać drogę i nie zdążył tylko wycelował mi w bok dodatkowo nie patrzył w lusterko bo pierw zareagowali pasażerowie.
  Miałem przejechane przednie drzwi do wymiany listwa progowa i listwy boczne drzwi do wymiany tylne drzwi były lekko zagięte więc zakwalifikowali do naprawy, nadkola ocalały.

  Wychodzi ten emeryt z samochodu i mówi, czego nie hamowałeś jak widziałeś, że ja.
  Jechał z nim żona i dwie wnuczki. Zona też do mnie wyskakuje że pan w nas wjechał aż ich do przodu rzuciło. A rzuciło ich bo dziadek hamował.

  Oczywiście wezwałem policję. Policji kłamał, że nie zmieniał pasa ruchu tylko, że to ja robiłem slalomy, że go wyprzedziłem prawym i zjeżdżając na lewy zajechałem mu drogę.
  Policjanci byli jacyś młodzi i nie próbowali wskazać sprawcy.
  Widząc jak łże skór...ynu jak policjanci go spisywali to ja też spisałem jego dane oczywiście zrobiłem zdjęcia komórką jego samochodu i jego gęby.

  Działałem kilkuetapowo.
  1) Ponieważ miałem jego dane a okazał się sąsiadem mieszkającym dwa kilometry od mojego domu to poszedłem go postraszyć urzędem skarbowym, że go zgłoszę bo dowiedziałem się, że wynajmuje dom.
  To, że go straszyłem zgłosił zaraz na policje ale policjant go wyśmiał bo straszyłem go urzędem skarbowym to tak jak bym go straszy, że wezwę policje. Nie był na tyle głupi, żeby kłamać, że stosuje wobec niego groźby karalne. W takim przypadku najlepiej nagrywać rozmowę i taki gość może coś przez pomyłkę wyśpiewać.

  2) Oglądając zniszczenia samochodu doszedłem do wniosku, że że śladów można wywnioskować, że podczas zdarzenia jego samochód miał koła skręcone w prawo a później odbijał i skręcił w lewo, dlatego nie mógł jechać na prost, wskazywał na to ślady gumy pozostawione na moich drzwiach. A jadąc lewym pasem jak by odbił w lewo znalazł by się na przeciwnym pasie ruchu do czego nie doszło.
  Dlatego do mojego zeznania na policji dołączyłem pismo wyjaśniające, że na podstawie śladów na moim samochodzie jednoznacznie wiadomo kto jest sprawca kolizji z prośbą o wskazanie sprawcy.

  3) Po pewnym czasie od złożeniu pisma na policji i postraszeniu go urzędem skarbowym poszedłem do niego jeszcze raz i okazał się, że jakby zmiękł. Mówi, że nie będzie chodził po sadach okazało się, że bierze leki na serce a zaraz przed kolizją miał ablacje serca z powodu arytmii. I ze taki był na mnie zły po tej kolizji ale już mu przeszło i, że dopiero co kupił sobie tą używaną skodę i założył gaz.

  Finalnie sprawa trafiła do sądu na wniosek policji o ukaranie sprawcy którym był kierowca skody, który we mnie wjechał, nie odwoływał się od wyroku nakazowego.
  W wyroku dostał 200zł grzywny i zwolnili go od kosztów sadowych. Sam zastanawiałem się czy się nie odwołać od wyroku bo dlaczego niby go zwolnili od kosztów i podatnicy muszą płacić za jego kłamstwa. Ale ze względu na czas zrezygnowałem.
  Wyrok się uprawomocnił bo go nie odebrał, dlatego musiałem czekać kolejne dwa miesiące (Po prostu zwykła gnój, pierdzielony stary kałmuk).
  Od kolizji do uprawomocnienia wyroku minęło pół roku. Naprawa wyniosła ponad 6000zł. Ale samochód był zdatny do jazdy od kolizji do naprawy przejechałem ponad 5kkm.

  ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
  Podsumowując w tym kraju samochody przechodzą badania co roku i tak jeżdżą złomy, że aż strach, natomiast stare dziadki, które dostały prawo jazdy 50 lat temu nie przechodzą żadnych badań i jeżdżą po drogach nawet jak im pikawa nie działa i po zawale.
  Wiem po moim ojcu, który ma 75 lat i jak jedzie to kierownice k..wa doji (tak od spodu jak się k..wa krowę doji) i nie może się zmieścić na żadnym zakręcie zawsze jedzie środkiem, aż strach z nim jechać a jak go inne samochody wymijają to zjeżdżają prawie do rowu bo uciekają.
  I pewnie jak się ktoś w niego wpie...li to będzie mówił, że to nie jego wina.

  Takim starym i do tego zaciekłym piernikom powinni po prostu anulować prawo jazdy jak już nie mogą sobie do gęby łyżką trafić. A nie, żeby trzeba było z nimi na drodze walczyć.
  Ostatnio edytowane przez Frenk15 ; 30-11-2012 o 06:15

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •